Rusya, iki Bulgar diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti

Rusya, iki Bulgar diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı. Karar, geçtiğimiz ay Bulgaristan'ın altı Rus diplomatı 'casuslukla' suçlamasının ardından geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanlığı, iki Bulgar diplomatın sınır dışı edileceğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Moskova, mart ayında Bulgaristan'ın Rusya'nın Sofya Büyükelçiliği'nde görevli iki diplomatı casusluk şüphesiyle 'istenmeyen kişi' ilan etmesine verilen yanıt kapsamında iki Bulgar diplomatın sınır dışı edilmesine karar verdi.

72 SAAT SÜRE VERİLDİ

Sputnik'in aktardığına göre, "Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçisi Atanas Krıstin, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na davet edildi ve kendisine Bulgaristan Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi Birinci Sekreteri N. Panayotova ile Ticari ve Ekonomik İşler Birimi Birinci Sekreteri C. Hristozova'nın 'istenmeyen kişi' ilan edildiğine dair nota verildi" ifadelerini kullanan bakanlık, Bulgar diplomatlara Rusya topraklarından ayrılmaları için 72 saat süre verildiğini belirtti.

Geçtiğimiz ay Bulgaristan Savcılığı, iki Rus diplomatın 'diplomatik statüleriyle bağdaşmayan' faaliyetlerde bulunduklarının saptandığını, toplam altı kişinin suçlandığı casusluk olayında Bulgaristan, NATO ve AB'ye ait gizli bilgilerin Rusya Büyükelçiliği'ne aktarıldığını iddia etmişti. Bunun üzerine Bulgar Dışişleri, iki Rus diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etmişti.

RUSYA'DAN 'CADI AVI' YORUMU

Son haftalarda pek çok Avrupa ülkesinde, kendi topraklarında görev yapan Rus diplomatlara yönelik casusluk iddiaları gündeme getiriliyor. Söz konusu iddialar, Rusya ile Batılı güçlerin ilişkilerinin gergin olduğu bir döneme denk geliyor. Rusya Dışişleri yetkilileri, Rus diplomatlara yönelik bu kararları 'cadı avı' olarak tanımlıyor ve söz konusu adımların karşılıksız bırakılmayacağı uyarısını yapıyor. (Kaynak: Sputnik)