Rusya: ABD Ukrayna'ya asker gönderirse ek önlemler almak zorunda kalırız

Kiev-Moskova hattında gerilim sürerken Kremlin Sözcüsü Peskov, NATO ve ABD'nin Ukrayna'ya asker göndermesi halinde 'ek önlemler alınacağını' söyledi. Peskov, "Gerekli görülen her önlem alınır" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesinde yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, NATO ve ABD'nin Ukrayna'ya asker göndermesi halinde Rusya'nın 'ulusal güvenliğini sağlamak için ekstra adımlar atmak zorunda kalacağı' uyarısı yaptı. Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın Donbass'taki gerilimin tırmanması halinde ABD'nin Kiev'e destek sunma söz verdiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Peskov, "Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi, ABD askerlerinin Ukrayna'ya gönderilmesi, Rusya sınırları yakınındaki gerilimin tırmanmasına yol açar. Elbette bu durum, Rus tarafını güvenliğini sağlamaya dönük ek önlemler almak zorunda bırakır" dedi. Peskov, bu önlemlerin neler olabileceği sorusu karşısında "Gerekli görülen her önlem" yanıtını verdi.

'RUSYA'NIN DÜŞMAN GİBİ GÖSTERİLMESİ KABUL EDİLEMEZ'

Rusya'nın Donbass'la ilgili söyleminin 'son derece yapıcı olduğunu' ve Moskova'nın 'görmek istediğini değil gerçekleri belirttiğini' aktaran Peskov, "Maalesef Donbass'ta temas hattındaki durum korku verici. Ukrayna ordusu, birkaç değil çok sayıda provokasyonda bulunuyor" diye konuştu. Sputnik'in aktardığına göre, Kiev'in bölgeye ABD askerlerinin gönderilebileceği yönündeki açıklamasının 'kabul edilemez' olduğunu söyleyen Peskov, "Rusya'nın bir düşman gibi gösterilmesi, bizim için kabul edilemez ve yersiz bir davranıştır. Rusya kimseyi tehdit etmiyor ve hiçbir zaman etmedi. Bizim tutumumuz bunun üzerine inşa ediliyor" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın güneydoğusunda son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından ABD, Rusya'yı Ukrayna'da 'istikrarı bozucu' eylemlerde bulunmakla suçlamıştı. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise, Donbass'taki durumun kötüye gitmesi halinde ABD'nin Kiev'e destek sunma sözü verdiğini açıklamıştı. Bakanlığın açıklamasında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in "Rus saldırganlığının artması durumunda Washington, Ukrayna'yı yalnız bırakmayacak" dediği belirtilmişti. (Kaynak: Sputnik)