Rus turist için karar anı: Heyet Antalya'da, bakanın otelinde

Türkiye ile uçuşların açılmasına ilişkin durumu değerlendirmek üzere bir Rus heyet Türkiye'ye geldi. 3 gün sürecek ziyaret sonrasında uçuşların başlayıp başlamayacağı belli olacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'deki korona virüsü önlemlerini yerinde incelemek üzere gelen Rus heyeti Antalya’da çalışmaya başladı. Dün şehre gelen heyetin ziyareti 19 Haziran'da tamamlayarak Moskova'ya döneceği belirtiliyor. Heyetin ziyaretinin ardından turizmciler, 21 Haziran’a kadar uzatılan uçuş yasağının kaldırılmasını bekliyor.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), Rus heyetinin Türkiye ile uçuşların açılmasına ilişkin durumu değerlendirmek üzere hafta ortasında Türkiye'ye gideceğini açıklamıştı. Rospotrebnadzor'dan yapılan açıklamada, "Rusya ve Türkiye arasında daha önce yapılan anlaşmalar çerçevesinde Rus heyeti, Covid-19 durumunu değerlendirmek amacıyla hafta ortasında Türkiye'ye gidecek. Ziyaret sonucuna göre uçuşların yeniden başlatılması ve turizm hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin kararlar alınacak" ifadelerine yer verilmişti. Açıklamada, ayrıca, Rus heyetinin, Rospotrebnadzor ve ona bağlı bilim enstitüleri, Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) ve Rusya Savunma Bakanlığının ilgili kurumlarının uzmanlarından oluşacağı bilgisine yer verilmişti.

BAKAN ERSOY'UN OTELİNDE KALIYORLAR

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, dün sabah özel bir uçakla Antalya’ya gelen Rus heyet son dakika değişikliğiyle ilk günü Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un oteli olan Maxx Royal Belek’te geçiriyor. Heyet, son iki gün de Calista Luxury Resort otelinde kalacak.

Heyetin denetim yapacağı oteller arasında Selectum, Gloria, Land of Legends ve Akra da var. Türk yetkilerin Güvenli Turizm önlemleri hakkında brifing vereceği Rus heyet, ayrıca acil servis hizmetlerini ve hastaneleri inceleyecek, PCR test merkezlerinde bulunacak, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşecek.

UÇUŞ YASAĞI UZATILMIŞTI

Rusya, Türkiye ile normal ve charter uçuşların 15 Nisan-1 Haziran'da sınırlandırma kararı almış, ardından da söz konusu kararı 21 Haziran’a kadar uzatmıştı. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 17 Mayıs'ta Rus heyetinin, iki ülke arasında uçuşların açılmasına ilişkin durumu değerlendirmek üzere Türkiye'ye gideceği ve turizm merkezlerinin aldıkları güvenlik önlemleri açısından denetleneceğini açıklamıştı. 

Etiketler rus turist Antalya