Rus piyanistin konserleri savaşı kınamasına rağmen iptal edildi

Rus piyanist Alexander Malofeev'in Kanada'da vereceği konserler, sanatçı savaşı kınadığını açıklamasına rağmen iptal edildi. Kanada kamuoyu, konser iptalini ırkçılık olarak yorumluyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 20 yaşında olmasına rağmen klasik müzik çevrelerinde büyük bir üne sahip olan Rus piyanist Alexander Malofeev'in Kanada'da vereceği üç konser organizatörler tarafından iptal edildi. Konserler için Kanada'ya yolculuk eden sanatçı, iptal haberlerini bu ülkedeyken aldı. Kanada Montreal merkezli Montreal Gazette'nin haberinde savaşı kınadığını birkaç kez kamuoyuna açıklayan Malofeev'den "Rusya'yı açıkça kınaması"nın istendiği ancak sanatçının Rusya'daki ailesinin başına gelebilecekleri düşündüğü için bunu yapamayacağını söylediği belirtildi. 

'İNSANLAR AİT OLDUKLARI ULUSA GÖRE YARGILANMAMALI'

Bugüne dek dünyanın birçok önemli salonunda konserler veren ve eleştirmenlerin "piyano dehası" olarak tanımladığı Alexander Malofeev, vereceği konserlerden dolayı yaşadığı baskı nedeniyle Facebook hesabından çeşitli defalar Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi ile ilgili hislerini  paylaştı. Müdahalenin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını açıklayan sanatçı son olarak, "Tek yapabileceğim dua etmek ve ağlamak. Bu durum şunu ortaya çıkardı: Savaş, hiçbir sorunu çözmez ve insanlar ait oldukları ulusa göre yargılanmamalı" açıklamasını yaptı. 

Montreal Senfoni Orkestrası'nın şefi Michael Tilson Thomas ise video yoluyla yaptığı açıklamada, "Orkestra, Alexander Malofeev'ın bu hafta konuk edilmesini uygun bulmadı. Nedeni politik olaylar. Bu olağanüstü sanatçıyı koşullar elverdiğinde misafir etmek isteriz" dedi.

Kanadalı birçok müziksever ise sosyal medya üzerinden yaptıkları yorumlarda konserlerin iptal edilmesini "ırkçılık" olarak yorumluyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)