Rus basını: Ankara ve Kiev ile tahıl sevkiyatı için anlaşmaya varıldı

İzvestiya gazetesinin haberinde, Rusya'nın Ankara ve Ukrayna ile tahıl sevkiyatı için bir koridor açılması konusunda uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya basını, Moskova yönetiminin Kiev ve Ankara ile tahıl sevkiyatı için bir koridor açılması konusunda uzlaşmaya vardığını yazdı. Kremlin'e yakınlığıyla bilinen İzvestiya gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Türkiye donanması Ukrayna karasularında Odessa kıyılarına döşenen mayınları temizleyerek tahıl yüklü nakliye gemilerine uluslararası sulara kadar eşlik edecek. Daha sonra Rus savaş gemileri devreye girerek tahıl taşıyan gemilere Boğaz'a kadar eşlik edecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un çarşamba günü gerçekleştireceği Ankara ziyaretinde de Türkiye tarafıyla konunun detaylarını görüşmesi ve tarafların sevkiyat planını resmi olarak onaylaması bekleniyor.

Ukrayna, dünyadaki en büyük tahıl ihracatçılarından biri. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Ukrayna limanlarının bloke edilmesi dünya çapında gıda fiyatlarında belirgin bir artışa neden olurken, özellikle yoksul Afrika kıtası ülkelerinde kıtlık endişelerine yol açtı. Kısa süre önce aynı zamanda Afrika Birliği Dönem Başkanı olan Senegal Devlet Başkanı Macky Saall'i ağırlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gıda krizinden Moskova'nın sorumlu olduğu suçlamalarını geri çevirerek tahıl sevkiyatına yeşil ışık yakmıştı. (DW Türkçe)