Rus askerleri, Kazakistan’a ulaştı

Rusya'nın, KGAÖ barış gücü kapsamında Kazakistan'a gönderdiği askerler ülkeye ulaştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri uçaklarının Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) barış gücünde yer alan askeri birliklerin Kazakistan’a ulaştığını duyurdu.

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Hava İndirme Kuvvetleri 45'inci Tugayı’nda, İvanovo ve Ulyanovsk hava indirme birliklerinde görevli askeri personel Kazakistan’a gönderildi.

Kazakistan'da gaz zammıyla başlayan ve çatışmalar yaşanan gösterilerin ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, olayları dış müdahale olarak nitelendirmiş ve KGAÖ'den yardım istemişti.

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ), 7 Ekim 2002'de Rusya'nın öncülüğünde Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından kuruldu.

Örgütün temeli 15 Mayıs 1992 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te imzalanan Kolektif Güvenlik Antlaşması'na dayanıyor.

Askeri bir ittifak KGAÖ'nün üyeleri başka bir ittifaka üye olamıyor. Örgütün tüzüğüne göre, bir üye ülkeye dönük olası saldırı, tüm üyelere saldırı olarak kabul ediliyor.

Örgüt antlaşmasının 4'üncü maddesinde “Bu ülkelerden herhangi birisine karşı gerçekleştirilen bir saldırı, tüm üye ülkelere gerçekleştirilmiş gibi karşılanır” deniliyor.

Etiketler Kazakistan Rusya KGAÖ