Ruanda Soykırımı şüphelisi yakalandı: 'Adaletin zaferi'

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Ruanda Soykırımı'nın en çok aranan şüphelilerinden Fulgence Kayishema'nın yakalanmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ruanda Soykırımı'nın en çok aranan şüphelilerinden Fulgence Kayishema, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yakalanarak gözaltına alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Kayishema'nın gözaltı haberini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

AA'nın aktardığına göre, Türk, yaptığı yazılı açıklamada, "Kayishema'nın yakalanması, adalet için bir başka zaferdir. Yaklaşan duruşmasının, iddia edilen suçlardan kurtulanlara biraz rahatlık getirmesini umuyorum" ifadelerini kullandı.

2001'DEN BERİ ARANIYORDU: BUGÜN HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Fulgence Kayishema'nın yakalanmasının Ruanda Soykırımı'nın diğer şüphelilerinden Felicien Kabuga'nın yakalanmasından neredeyse 3 yıl sonra gerçekleştiğini hatırlatan Volker Türk, soykırımla ilgili diğer şüphelilere 'ne kadar sürerse sürsün adaletin peşlerini bırakmayacağı' mesajının verildiğini kaydetti.

Ruanda'da Tutsilere soykırım suçlamasıyla 2001'den beri aranan Kayishema, bugün Cape Town Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılacak.

100 GÜNDE 800 BİNDEN FAZLA KİŞİ KATLEDİLDİ

Kayishema, 15 Nisan 1994'te Ruanda'nın batısındaki Kibuye Eyaleti'nde yer alan Nyange bölgesindeki kilisede 2 binden fazla kişinin öldürülmesini planlamakla suçlanıyor.

Ruanda'da 1994'te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmış, ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla ılımlı Hutu ve Tutsi katledilmişti. (DIŞ HABERLER)