RTÜK'ten Spotify'a: Lisans almazsanız kapatılırsınız

RTÜK, internet ortamında TV yayını yapan Spotify, Medyaport ve FOXplay kanalları ile radyo yayını yapan Radyosfer, Radyogram ve Paylaş FM kanallarının lisans almaları gerektiğini, aksi taktirde kapatılacakları uyarısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - RTÜK aralarında Spotify'ın da bulunduğu internet ortamında yayın yapan kuruluşları lisans almaları için uyardı. Açıklamada, şirketlerin 3 aylık lisans ücretini ödemeleri gerektiği de vurgulandı.

Kanallar bu 3 aylık süre içinde yayına devam edilebilecek ve lisans işlemleri tamamlanamazsa 3 aylık ek süre de verilecek.

Bu kuruluşların başvuru yapmamaları durumunda ise, yasa gereği haklarında suç duyurusunda bulunulacak ve sulh ceza hakimliğinden yayın kuruluşlarına erişim engeli isteyecek.

LİSANS ÜCRETİ PEŞİN ÖDENECEK

RTÜK açıklamasında “Kuruluşlar, başvuru talebini içeren dilekçe ile birlikte taahhütnameyi sunmaz ve 3 aya tekabül eden yayın iletim yetkilendirme ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerinin iletimine bu duyuruyu müteakiben 72 saat içerisinde son vermez ise, Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesi 2. fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi talebinde bulunulacaktır” denildi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler spotify rtük lisans