RTÜK'ten Engin Altay için inceleme kararı

RTÜK, CHP'li Engin Altay'ın KRT'de yaptığı Adnan Menderes açıklamasıyla ilgili inceleme başlattı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - RTÜK, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın KRT televizyonunda yaptığı açıklamalar üzerine inceleme başlatıldığını duyurdu. RTÜK’ün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bir yayın kuruluşunda CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın açıklamaları nedeni ile 6112 sayılı Kanun’un yayın ilkeleri çerçevesinde inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay KRT'de katıldığı bir programda, "Benzetme yapmış gibi olmasın, 'Cumhuriyet tarihinin en büyük hatası nedir?' diye bir soru sormuş ol lütfen (moderatöre hitaben). Ben de şöyle cevap vereyim, Menderes'i idam etmektir. En büyük hatadır. Türk demokrasisine vurulmuş en büyük darbedir o. Ama rahmetli Menderes de bir dönem dinci odaklara pek yüz vermişti, taviz vermişti. Ve onlar o kadar ileri gitmişlerdi ki Menderes’ten aldıkları güç ve yüzle… Menderes sonra ne yapmak zorunda kaldı. Atatürk’ü Koruma Kanunu yapmak zorunda kaldı. Umarım Erdoğan da, 'sonu benzemesin' Menderes’e… Onu biz sandıkla tıpış tıpış göndereceğiz” demişti.

Altay Gazeteci İsmail Saymaz'ın araya girerek, "Açarsanız, yanlış anlaşılmasın, 'sonu benzemesin' cümleniz için" demesi üzerine de Altay "Tabii, Menderes'in ve arkadaşlarının idam edilmesi Türkiye'ye yapılmış en büyük yanlıştır. Cumhuriyete, demokrasiye yapılabilecek en büyük hakarettir, yanlıştır. Erdoğan da bunlara taviz verirse, yeni bir kanun çıkarmak zorunda kalır, bunu söylüyorum. Tabii ki, hiç birimizin sonu benzemesin, benim de benzemesin, öyle şey olur mu?" demişti. Altay'ın bu açıklaması iktidar yanlısı medya organlarında kesilerek yayınlanmış, aralarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da bulunduğu hükümet üyeleri ve AK Parti yöneticilerinden Altay'a yönelik 'darbecilik' suçlamaları gelmişti. (HABER MERKEZİ)