RTÜK Başkanı'ndan 'kalabalık görüntüleri kullanmayın' talimatı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in kanallara kalabalık görüntülerin yerine boş cadde görüntülerinin kullanılması talimatını verdiği ortaya çıktı. Şahin "Görevi gereği yapıcı hatırlatma" yaptığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü (Covid-19) yasaklarına rağmen AK Parti'nin düzenlediği kongreler tartışma yaratırken, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in televizyon kanallarının yöneticilerine kalabalık görüntüleri kullanmamaları için talimat gönderdiği ortaya çıktı.

RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in televizyon kanallarının yöneticilerine "lebaleb" görüntüleri kullanmamaları için özel hattan talimat gönderdiğini yazdı. 

Taşcı Twitter paylaşımında, "RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir “talimat” gönderdi. Televizyonların lebalep görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine “boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılmasını” istendi! Stadlar, kongreler gösterilmeyecek!!!" ifadesini kullandı. 

ŞAHİN: GÖREVİMİZ GEREĞİ...

Taşçı'nın iddiasının ardından RTÜK Başkanı Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık. Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır. Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz" diye yazdı.

Medya kuruluşlarına verilen talimat ise şöyle:

Medya Kuruluşumuzun Değerli Temsilcisi

Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde “…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.” hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tüm milletçe büyük fedakarlıklarla yürüttüğümüz tam kapanma dönemini sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak için yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.
Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı

NE OLMUŞTU?

AK Parti kongreleri ve kalabalık cenaze törenleri eleştiri konusu olurken son olarak da Adana Demirspor maçına taraftar alınması tepki toplamıştı. Samsunpor Başkanı konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun oğlunu işaret etmişti. Soylu ise "İftira" demişti. (HABER MERKEZİ)