RTÜK Başkanı Şahin, RTÜK üyesi Taşçı'yı toplantıdan çıkarttı

RTÜK, orman yangınlarıyla ilgili yayınları nedeniyle 6 kanala idari para cezası verdi. “Yangın haberlerine sansürü duyurmak”la suçlanan İlhan Taşçı toplantıdan çıkarıldı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) orman yangınları haberleri yapan bazı kanallara idari para cezası gündemi ile toplandı. Üst Kurul toplantısında, CHP kontenjanından Üst Kurul Üyesi seçilen İlhan Taşçı, “ihsası reyde” bulunmakla suçlanarak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in teklifi, AK Parti ve MHP kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla toplantıdan çıkarıldı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin bu kararın nedenini sosyal medya hesabından yaptığı şu açıklama ile duyurdu:

“Üst Kurul toplantısı öncesinde yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla ihsas-ı rey yapan Üyemiz Sn. İlhan Taşçı’nın sadece ilgili dosyaların görüşülmesi sırasında toplantıdan çıkarılmasını müzakere ettik. İlgili mevzuat çerçevesinde Üst Kurul’da yapılan oylama sonucunda RTÜK Üyesi Sn. Taşçı’nın sadece bahse konu dosyaların müzakerelerine katılmaması kararı alınmıştır. Gerçek budur. Olayın çarpıtılmamasını rica ediyorum.”

TAŞÇI: İKTİDARIN ANTİDEMOKRATİK VE HUKUKA AYKIRI UYGULAMALARIYLA UYUMLU BİR KARARDIR

Taşçı konuyla ilgili açıklamasında toplantıdan çıkarılma gerekçesini, “Yangın haberlerine 'özel hat' üzerinden sansür girişimini deşifre etmem ve yangın haberleriyle ilgili bugünkü Üst Kurul toplantısında ceza isteminin görüşüleceğini kamuoyuyla paylaşmam. Bu, iktidarın ülkedeki antidemokratik ve hukuka aykırı uygulamalarıyla uyumlu bir karardır” sözleriyle duyurdu.

Sosyal medya hesabından toplantı öncesi yaptığı, RTÜK’ün talimatına rağmen yangına ilişkin haber ve görüntüleri paylaşan Fox TV, Habertürk, Halk TV, Tele 1 ve KRT hakkında ceza isteminin karara bağlanacağını duyurduğunu hatırlatan Taşçı, söz konusu paylaşımda ne yönde bir karar çıkacağına, nasıl oy kullanacağına ilişkin en ufak bir imada bulunmadığına dikkat çekti. RTÜK Yasası(na aykırı davranmadığına vurgu yapan Taşçı şunları söyledi:

MÜZAKERELERİN GİZLİLİĞİ KURALINI İHLAL ETMEDİM: RTÜK üyesi olarak benim sorumluluğum, halkın haber alma hakkına ilişkin iktidarın RTÜK eliyle koymaya çalıştığı kısıtlamalara karşı çıkmaktır. Bu yöndeki düşüncelerimi ve eylemlerimi kamu yararı doğrultusunda toplumla paylaşmak da bu sorumluluğumun ve görevimin bir parçasıdır. Ne RTÜK Yasası’nda ne de başkaca bir mevzuatta benim bu özgürlüğümü kısıtlayacak bir düzenleme ve hüküm yoktur. RTÜK Yasası’nın tek istisnası müzakerelerin gizliliği kuralıdır. Bu kuralı ihlal ettiğimi RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin bile dile getiremedi, getiremez de. Varsa öyle bir iddiası buyursun kanıtlasın. Dolayısıyla benim hangi hukuki gerekçeyle bugünkü Üst Kurul toplantısına katılmamın ve görevimi yerine getirmemin engellendiğini açıklama sorumluluğu RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e aittir.

KARAR YOK HÜKMÜNDE; YARGIDA TESCİL ETTİRMEK İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIM: Anlaşılan iktidarın RTÜK aracılığıyla son dönemde giderek artan antidemokratik karar ve eylemlerini kamuoyuyla paylaşıyor; kapalı kapılar ardından yürüttükleri işlemleri deşifre ediyor olmamdan rahatsızlık duyuluyor. RTÜK’te kimi zaman talimatla, kimi zaman “kişiye özel” mesajlarla televizyon yayınlarının içeriğine yönelik müdahalelerini deşifre etmem ve kamuoyunun tüm bu olup bitenlerden haberdar olması, hukuka aykırı uygulamaların ortaya dökülmesi bugünkü toplantıda benimle ilgili alınan keyfi kararda etkili olmuştur. Susturamıyoruz, o halde Üst Kurul toplantısına katılmasını engelleyip, sesini keselim, böylece kamuoyunu da aydınlatmasını önlemiş oluruz çabası. Bu çaba beyhudedir. Ben 84 milyon yurttaşın haber alma hakkını korumak için susmayacağım, hukuk çerçevesinde mücadelemi sürdürüp, halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğim. Sayısal çoğunluğunu kullanarak, hukukun arkasından dolanarak alınan kararlarla RTÜK’te devam eden baskıcı, sansürcü eylem ve kararlarını kamuoyu dikkatinden, bilgisinden kaçırmaya çalışan bu zihniyete karşı sesimi daha da yükselterek, karşı durmayı sürdüreceğim. Hukuktan yoksun, keyfi bu karar benim için yok hükmündedir. Ve bunu yargıda tescil ettirmek için gerekli girişimlerde bulunacağım.”

'O KADAR HIZLI GELİYOR Kİ ALEVLER, KABUS GİBİ' SÖZLERİ CEZA NEDENİ

RTÜK toplantısında alınan kararları Üst Kurul Üyesi Okan Konuralp sosyal medya hesabından duyurdu. İlhan Taşçı’nın toplantıdan çıkartılmasını “Bu karar kurulun hukuk tanımaz hezeyanlarının ilk örneğiydi” sözleriyle eleştiren Konuralp diğer kararları ise şöyle değerlendirdi:

- Devamında, muhabirinin “O kadar hızlı geliyor ki alevler, kabus gibi…” ifadesini de kullandığı canlı yayını nedeniyle FOX Tv’ye para cezası verdi.

- RTÜK, Ebubekir Şahin’in “Yangın haberlerine sansür” talimatına yönelik -aralarında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Ağır sansür altındayız” tepkisinin de olduğu- açıklamaları, yorumlarıyla haberleştiren kanalları da cezalandırdı; yani doğrudan siyasilere de sansür uyguladı.

- RTÜK, Fatih Altaylı’nın aşı karşıtlığını hiçbir bilimsel veriye dayanmaksızın sürdürenlere yönelik tepkisi nedeniyle Habertürk’ü de cezalandırdı. Aşı karşıtları eminim “RTÜK’ün bu akıl/ bilim dışı desteğini” unutmayacaktır!!!

- CHP Milletvekili Atila Sertel’in Mehmet Barlas hakkındaki sözlerine de siper olan RTÜK, sansür talimatına tepkiler de dahil orman yangınlarıyla ilgili yayınları nedeniyle 6 kanala, toplam 17 dosyadan oy çokluğuyla ceza verdi.”

Konuralp, “Doğru durduğumuz için eğriler belasını bulmaktadır ki bela da “İçinden çıkılması güç durum” demektir. Biten bir dönemin hezeyanlarına kapılmadan hep birlikte yolumuza devam edeceğiz; “Herkes için adalet” diyerek. Kimsenin şüphesi olmasın, başaracağız…” değerlendirmesinde bulundu.

İLHAN TAŞÇI NE DEMİŞTİ?

CHP'li RTÜK üyesi İlhan Taşçı bugün yapılacak toplantıyı dün Twitter hesabından şöyle duyurmuştu: 

1- RTÜK, “yangınları göstermeyin” talimatına uymadıkları gerekçesiyle Fox TV, Halk TV, Habertürk, KRT ve Tele1 kanallarına idari para cezasını yarınki Üst Kurul toplantısında görüşecek. Siz misiniz RTÜK’ün “sansür” talimatını yok sayıp halkı doğru bilgilendiren! Daha bitmedi.

2- RTÜK ve Başkanı Ebubekir Şahin’i yangınları sansürleme çabası nedeniyle eleştirel haber yapan Fox TV, KRT, Halk TV, Tele1 ve TR35 kanalına da para cezası Üst Kurulda karara bağlanacak. RTÜK’ün basın ve halkın haber alma özgürlüğüne bakışı yarın bir kez daha test edilecek.  

VERİLEN CEZALAR VE GEREKÇELERİ 

RTÜK'ün açıklamasına göre FOX Ana Haber’in 3 farklı gündeki yayınları incelendi.  

“Durum vahim” etiketiyle yapılan ve "Türkiye 6 gündür kabusu yaşıyor", “Türkiye 1 haftadır yanıyor” ve benzeri kuşak bantların kullanıldığı haberlerin 'kriz zamanı habercilik etiğinden uzak, siyasi iktidar hakkında yanıltıcı, kriz zamanı haber alma hakkını kullanmak isteyen izleyicide endişe, panik, korku ve infial yaratacak şekilde olduğu' kanaatine varıldı. Bu nedenle yayıncı kuruluş hakkında idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına karar verildi. 

AŞK MANTIK İNTİKAM'A CEZA

FOX’da yayınlanan "Aşk Mantık İntikam" dizisi de Üst Kurulun gündemindeydi. Dizinin baş karakteri olan bir kadına yönelik olarak kullanılan "Karıya bak be" ve "Kahpe" ifadelerinde bipleme olmadığı gerekçesiyle idari para ve yayın durdurma cezası verildi. 

KRT’YE ÜÇ FARKLI RAPOR

KRT’de yayınlanan "Şimdiki Zaman" programına ilişkin hazırlanan raporu görüşen RTÜK, yayın konukları Erol Mütercimler, Serdar Akinan, Barış Yarkadaş, Barış Doster ve Uğur Dündar’ın sözlerini masaya yatırdı. Konukların, orman söndürme çalışmalarına ilişkin olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile hükümeti hedef alan, hakarete varan sözlerini inceleyen Üst Kurul, yayındaki ifadelerin eleştiri sınırlarını aştığını belirterek idari para cezası uygulanmasına karar verdi. 

KRT’nin ana haber bültenine ilişkin de rapor düzenlendi. Bülten içerisinde yer alan haberlerde ve ekrana yansıtılan alt yazılarda 'gerçeklik ve doğruluk ilkelerinin' ihlal edildiği gerekçesiyle para cezası verildi. 

RTÜK’ün yangın haberlerinin verilmesini yasaklama girişiminin eleştirildiği Haber Aktif programına da  'iyi niyetli yapılan ikazın başka yerlere çekildiği gerekçesiye para cezası verildi. 

TELE 1 İÇİN ÜÇ CEZA

TELE 1’de yayınlanan "Gün Başlıyor" programında konuk Can Ataklı'nın hükümetin yangınlara müdahalesini kastederek "Gerizekalılık yapıyorlar diyorum…yeteneksizlik var, çapsızlık var. İnsanları mahvetmişsin, ülkeyi mahvetmişsin, yakmışsın." şeklindeki ifadeler nedeniyle idari para cezası verildi.

Yine Tele 1 ana haber bülteninde yangın bölgelerinden yapılan canlı bağlantılarda bazı siyasetçilerin de aralarında olduğu, görüşlerine yer verilen kişilerin gerçek dışı bilgiler verdiği ileri sürülerek mesigerekçe gösterilerek idari para cezası uygulandı. 

Tele 1’in "4 Soru 4 Cevap" programına, Merdan Yanardağ’ın, yangın haberlerine sansür isteyen RTÜK'e yönelik kullandığı şu ifadeler nedeniyle para cezası kesildi: “ …Bağımsız değildir ve böyle bir kurul olamaz. Dünyadaki en ucube kuruldur. Kendisini mahkeme yerine koyan ve temyizi olmayan cezalar kesen bir kuruldur.”  

HABER TÜRK'E CEZA

Haber Türk’te yayınlanan Fatih Altaylı'nın sunduğu "Teke Tek" programı hakkında da uzman raporu düzenlendi. Yayında Altaylı’nın aşıya karşı çıkan bazı tıp doktorları hakkında sarf ettiği “sahtekâr”, “şarlatan” gibi tanımlamalar yapması yayın ilkesinin ihlali olarak değerlendirildi.

Haber Türk 'teki haber programında kullanılan şu sözler nedeniyle de kanala para cezası kesildi: “Şu anda büyük bir panik havası hakim tüm bu noktada Hisarönü'nde… bu bölgede gerçekten büyük bir kaos hakim….Of Hisarönü kontrolden çıktı. Cehennemi yaşıyoruz.”

Haber Türk’ün “Açık ve Net” isimli programını da inceleyen RTÜK, yayın konuğu Turan Aydoğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sarf ettiği şu sözler nedeniyle para cezası verilmesine karar verdi: " "Sayın Cumhurbaşkanının bunu algılayabileceğini zannetmiyorum. Ömrü insan haklarına saldırıyla geçmiş bir Cumhurbaşkanının İstanbul'un göbeğinde bir insan haklarına saldırıyı, bir doğa hakkını saldırıyı, bir yaşam hakkına saldırıyı, bir çevre hakkına saldırıyı önemseyebileceğini zannetmiyorum..” 

HALK TV HAKKINDA 4 RAPOR

Üst Kurul, Halk TV yayınlarına ilişkin izleme uzmanlarının hazırladığı 4 farklı rapor karara bağladı.

Gökmen Karadağ'ın sunduğu "Kayda Geçsin" programı hakkındaki raporu görüşen şu ifadeler nedeniyle idari para cezası kasilmesine karar verdi:

Mürsel Alban: " …. Şu an burada hiç havadan müdahale yok; Gökova'da bu termik santral patlayacak. Bakın uyarıyorum, uyarıyorum. Termik santrali patlayacak. Oradaki buhar kazanlarını düşünün. Buhar kazanları patlarsa eğer Muğla yanacak, bakın Muğla yanar. Bir bomba etkisi yaratır. Uyarıyorum sizin aracılığınızla. Recep Tayyip Erdoğan yazlık sarayında şu an kahve yudumluyor… Ama burada millet yangınla mücadele ediyor.  Bir tane devletin personeli yok… Turizm Bakanı buraları nereleri turizme açalım diye dolaşıyor…. Bunlar devleti yönetmekten aciz, öngörüsü olmayan, beceriksiz yöneticiler halkı, ormanları kaderine terk ettiler. Yazıklar olsun onlara, yazıklar olsun” şeklindeki ifadeler ile

Nur Batur:  "Yani bir taraftan halk yasta. Çok ciddi bir yas var. …İnsanların içi yanıyor ve diğer taraftan da müthiş bir öfke var. Yani bir devlet Türkiye Cumhuriyeti, 100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti koordinasyonsuzluktan ve ideolojik saplantıdan; yani bunu koymamız lazım altını çizmemiz lazım bence" ve 

Ozan Gündoğdu: "Çok açık ki belli ki hükûmet şu görüntüyü vermek istemiyor. Bu aynı zamanda kurumlar arasındaki rekabeti, birlik beraberliğin olmamasını da teşhir ediyor bize. Bizim yapamadığımızı TSK yaptı dedirtmek istemiyorlar" şeklindeki iddia ve ithamların toplumda infial uyandırabilecek ve korku, panik, endişe yaratabilecek ve gerilimi artırabilecek ifadeler olarak değerlendiren RTÜK, yayıncı kanala idari para cezası kesti.

Aynı kanalın “Medya Mahallesi” programının 3 farklı bölümünde de yayın ilkelerinin ihlal edilmesi yaptırım doğurdu. Yapımın 12.07.2021 tarihli bölümünde konuk CHP Milletvekili Atilla Sertel’in iktidarı hedef alarak sarf ettiği "… bunlar camide tespih çekerken bile bak samimiyetimle söylüyorum. Taneleri çekerken bile euro, dolar, euro, dolar diye çekmiyorlarsa ben de Atila SERTEL değilim. İnan ki bak." sözlerinin 'toplumun manevi değerlerine saygısızlık' olduğunu belirten Üst Kurul, Halk TV’ye idari para cezası müeyyidesi uyguladı. 

RTÜK, TR 35’in de orman yangını haberlerinden dolayı yayın ilkesi ihlali yaptığı belirleyerek yaptırım uygularken, TV 8’in yayınladığı LPSV Eindhoven- Galatasaray futbol maçı yayınında birçok defa ruhsatsız ve yasa dışı bahis sitelerinin bant reklam yayınlarına yer verdiği tespitiyle kanala idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

ÇIRAY: KAMU DAVASI AÇILMASI İÇİN BAŞVURDUK

Bu arada İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Çıray, Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"RTÜK Başkanı hakkında yangın haberlerine müdahalesi nedeniyle, "Haberleşme ve basın hürriyetini engelleme, şantaj, görevi kötüye kullanma" suçlarından Avukatım Murat Ergün'le kamu davası açılması için başvurduk. RTÜK üyesi İlhan Taşçı'yı toplantıya almayarak beni haklı çıkardı." (DUVAR)