RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yaptırımı savundu: Tek vücut halinde hassasiyet önemli

Resmi Gazete'de yayımlanan 'medya faaliyetlerine yaptırım' genelgesinin, FOX TV'de yayımlanan Maske Kimsin Sen?'e yönelik olduğu iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Resmi Gazete'de 'Basın ve Yayım Faaliyetleri ile İlgili 2022/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi' yayımlandı.

Genelgede bazı televizyon kanallarının özellikle yabancı içerikleri uyarlayarak yayımladığı programların "Toplumun temel değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı" ve bunların "yıkıcı etkileri"ni bertaraf etmek için gerekli adımların atılacağı vurgulandı.

Programların "Medya aracılığıyla milli ve manevi değerlerimizi yıpratmaya, aile ve toplum yapımızı temelinden sarsmaya yönelik açık ve örtülü faaliyetler" olarak tanımlandığı genelgede bu yapımlara karşı 'tedbir alınacağı' ifade edildi.

'MASKE KİMSİN SEN' İDDİASI

"Birtakım semboller kullanılmak suretiyle verilmeye çalışılan mesajlar..." gibi ifadeler nedeniyle genelgenin, son dönemde iktidar medyasının hedef aldığı FOX TV'de yayımlanan 'Maske kimsin sen' isimli programa ilişkin yayımlandığı iddia edildi.

Genelgede programlara ilişkin atılacak adımlar şöyle sıralandı: 

  • Toplumumuzun temel değerlerine aykırı unsurlar taşıdığı gözlenen ve son günlerde özellikle yabancı içeriklerin uyarlanması şeklinde ekranlara gelen televizyon programlarının toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini bertaraf edecek adımlar ivedilikle atılacak,
  • Birtakım semboller kullanılmak suretiyle verilmeye çalışılan mesajlarla çocuk ve gençlerin zihin dünyalarını hedef alan yapımlardan onları koruyacak, aile ve çocuk dostu yapımlar teşvik edilecek, 
  • Medya aracılığıyla milli ve manevi değerlerimizi yıpratmaya, aile ve toplum yapımızı temelinden sarsmaya yönelik açık ve örtülü faaliyetlere karşı Anayasa, kanun ve ilgili diğer mevzuatla düzenlenen müeyyidelerin gereği yerine getirilecek, 
  • Toplumun geneline hitap eden bu tür medya içeriklerinin özellikle de aile, çocuk ve gençlerimiz üzerinde olumsuz etkilerin önlenmesi amacıyla ulusal ve yerel medya organlarının tehdit ve tehlike oluşturan bu tür yapımlarına karşı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tedbirler gecikmeksizin alınacaktır. 

 

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin konuyla ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kültürel değerlerimizle aile, çocuk ve gençlerimizin zararlı yayın içeriklerinden korunmasında devletimizin tek bir vücut halinde hassasiyet göstermesi son derece önemlidir. Sağlıklı bir gelecek için kamu, akademi ve STK'ların ortak refleks göstermesinin elzem olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

(HABER MERKEZİ)