RTÜK açıkladı: Kadına şiddette diziler haberleri geçti

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, televizyonlardaki şiddet içerikli yayınlarla ilgili kamuoyu algısına dair araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı: TV yayınlarında kadına yönelik şiddet görüntüsünden en çok rahatsız olunan program türü yüzde 46 ile diziler olurken, bunu yüzde 43 ile haberler izledi. Ancak RTÜK araştırmanın yöntemine dair bilgi paylaşmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) internet sitesi üzerinden, 26 ilde 15 ve üzeri yaştaki 2 bin 600 kişiyle gerçekleştirilen ‘kamuoyu araştırmasının’ sonuçlarına dair bir açıklama yayınlandı. Ancak araştırmanın yöntemi, soruları, yapıldığı tarih ve künyesi ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

Sonuçlarla ilgili yapılan açıklamaya göre, katılımcıların yüzde 45,5’i 3 saatten fazla, yüzde 49,8’u ise 3 saatten az televizyon izlediğini, yüzde 4,7’si ise hiç televizyon izlemediğini beyan etti. 3 saatten fazla izleyenlerin yüzde 81’i, yayınları takip etmenin çok önemli olduğuna inandığını belirtti.

GENÇLER YAYINLARDA ŞİDDETE ÇOK SIK YER VERİLDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYOR

RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, katılımcıların yaklaşık %94’ü televizyon yayınlarında şiddet içeriklerinin orta ve daha fazla düzeyde var olduğunu düşündüğünü beyan etti. Kadın katılımcılar, erkeklere göre televizyon yayınlarında şiddete daha fazla yer verildiğini düşünüyor. 36-50 yaş aralığındaki katılımcılar, televizyon yayınlarında şiddete daha fazla yer verildiğini ifade ederken, 15-25 yaş grubunun %33,3 oranı ile yayınlarda şiddete yer verilme sıklığının çok az olduğunu belirtti.

Araştırmada katılımcıların en fazla rahatsız olduğunu belirttiği şiddet içerikleri, kadına yönelik şiddet olarak belirlendi. Bunu bebek ve çocuğa yönelik şiddet görüntüleri takip etti.

Yayın içeriklerinde katılımcıların en hassas olduğu şiddet türü, cinsel şiddet oldu. Cinsel şiddet içerikli görüntülerden “çok” rahatsızlık duyduğunu belirtenlerin oranı yüzde 61,6 iken fiziksel şiddet içerikli görüntülerde bu oran yüzde 57,2, ekonomik şiddet için yüzde 57,6, psikolojik şiddet için ise %57,4 gibi birbirine çok yakın oranlarla yer buldu.

Katılımcılara göre, televizyon yayınlarında kadına yönelik şiddet görüntüsünden en çok rahatsız olunan program türü yüzde 46 ile diziler olurken, bunu yüzde 43 ile haberler izledi.

ŞAHİN: KARARLILIKLA MÜCADELEMİZ SÜRECEK

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Kadına yönelik şiddet ve istismar konularının televizyonlarda sık sık ve derinlemesine işlenmesiyle toplumun zihninde kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Kadına yönelik şiddete tahammül etmeyerek dizi filmlerdeki şiddet sahneleriyle kararlılıkla mücadele ediyoruz. Çözümü önce diyalogda ararken bu konuda yapılan bilimsel ve sosyal çözüm çabalarını da destekliyoruz. Kadına yönelik şiddetle topyekûn mücadele şarttır.”

YAYINCILARA KAMUSAL SORUMLULUK ÇAĞRISI

“6112 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat çerçevesinde yayıncılık alanı önemli ölçüde düzenlenmiş olsa da tüm bu içerikleri üretenlere de büyük sorumluluk düşmektedir. Televizyon yayıncılarının hangi mecradan olursa olsun şiddeti özendirici veya kanıksatıcı nitelikte yayınlara müsaade etmemeleri, ürün ve hizmetlerini kamusal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yerine getirmeleri gerekmektedir. Araştırma sonuçlarına göre televizyon yayınlarında yer bulan şiddet içeriklerinin, şiddeti meşrulaştırmadan, şiddete karşı duran bir söylem ile izleyiciye sunulduğunda toplumsal farkındalık ve hassasiyet yaratan bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları, özellikle Dizi Filmler ve Haberler program türlerinde şiddet görüntülerinden duyulan rahatsızlığı ortaya koymaktadır. Özellikle bu program türlerinde televizyon yayıncılarının ekrandan sundukları içeriklerde kamusal sorumluluk anlayışı içinde gerçekleştirmeleri gereği açıktır.”

TEPKİ ÇEKEN HATA

Bu arada Star TV ekranlarında izleyicilerle buluşan Sefirin Kızı dizisi tartışmalara neden oldu. Kanalın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, diziden bir bölümde bıçaklanarak erkek şiddetine maruz kalan kadın karakter 'en güzel an' hashtagi ile paylaşıldı. Birçok kullanıcının tepki göstermesinin ardından kanal paylaşımı sildi. (HABER MERKEZİ)