Rosa Kadın Derneği kurucusu Gezgör’e 7 yıl 6 ay hapis cezası

Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Narin Gezgör’e, yeniden yargılandığı davanın duruşmasında 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rosa Kadın Derneği soruşturması kapsamında 8 Haziran 2020’de gözaltına alınarak tutuklanan ve daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan derneğin kurucu üyesi Narin Gezgör’e, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yargılandığı davada 11 Kasım 2020’de 7 yıl 6 ay ceza verildi. İstinaf Mahkemesi’ne taşınan karar, “eksik inceleme” gerekçesiyle bozuldu. Yeniden yargılama kararı verilen Gezgör’ün duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gezgör’ün katılmadığı duruşmada avukatları Elif Tirenç İpek Ulaş ile Semra Balyan duruşma salonunda hazır bulundu. 

SAVCI TUTUKLAMA TALEP ETTİ

Mütalaasını sunan savcı, Gezgör’ün katıldığı basın açıklamalarını, Rosa Kadın Derneği üyeliği, basın yayın kuruluşlarına verdiği röportajlar ve gizli tanık ifadesinin, Gezgör’ün "örgüt üyesi olmak" suçunun delili olarak değerlendirerek cezalandırılmasını istedi. Savcı, Gezgör hakkında tutuklama kararı talebinde de bulundu.

‘ROSA KADIN DERNEĞİNE ÜYE OLMAK SUÇ DEĞİLDİR’

Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Elif Tirenç İpek Ulaş, dosyanın istinaftan döndüğünü hatırlattı. Tanık Fuat Yavuzer’in huzurda dinlenmesinde müvekkilinin tanımadığını hatırlatan Ulaş, tanığı 2014 yılında HDP’de tanıdığını belirttiği Gezgör’ün, o dönemde belediye çalışanı olduğunu, HDP Suruç ilçe örgütünün 2015 yılında kurulduğunu ve Gezgör’ün 2018 yılında HDP’ye üye olduğunu belgeleriyle mahkemeye sundu. 

İddia makamının önceki mütalaasının benzerini verdiğini belirten Ulaş, Rosa Kadın Derneği’ne üye olmanın “Örgüt üyeliği “ ile ilişkilendirilemeyeceğine dair emsal kararı göstererek, “İstinaf bozmasından sonra yeni delil dosyaya girmemiştir” diyerek müvekkilinin beraatini ve adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını istedi. 

BERAAT TALEP EDİLDİ

Ardından savunma yapan avukat Semra Balyan ise, iddia makamı tarafından istinafın dikkate alınmadığını belirterek, istinafın verdiği kararda müvekkilinin katıldığı eylemlerin örgüt üyeliği için yeterli olmadığının belirtildiğini söyledi. Balyan, “Tanık etkin pişmanlıktan yararlandığı için beyanı tek başına hükme esas alınmaz. Bu konuda Yargıtay’ın kararları var” dedi. AİHM ve verilen kararları hatırlatan Balyan, müvekkilinin beraatini istedi. 

MAHKEME CEZA VERDİ

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, “Örgüt üyesi olmak “ iddiasıyla Gezgör’e bir kez daha 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.