Ronaldo'ya 'Binance' davası: 1 milyar dolarlık tazminat talep ediliyor

Cristiano Ronaldo'nun Binance'in reklamını yaptığını ve bu durumun kendilerini yanılttığını söyleyen davacılar, 1 milyar doları aşan tazminat talep ediyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo, kripto para borsası Binance reklamları nedeniyle ABD'de toplu bir davayla karşı karşıya. Ronaldo ve Binance'in 2022 yılında yaptıkları NFT ortaklığıyla, futbolcu kendisi için üretilen NFT koleksiyonunu sosyal medya hesapları üzerinden tanıtmıştı.

Bir grup kripto para yatırımcısı, Ronaldo hakkında suç duyurusunda bulundu. Davacı isimler, Ronaldo'nun Binance'in reklamını yaptığını ve bu durumun kendilerini yanılttığını savundu. Suç duyurusunda Ronaldo'dan 1 milyar doları aşan tazminat talep edildi.

Davacılar yatırım tecrübesine, danışmanlara ve kaynaklara sahip olduğunu belirttikleri Ronaldo'yu 'kayıtsız menkul kıymetlerin satışına katılmak ve yardım etmekle' suçluyor.

Kasım 2022'de Binance, Ronaldo ile ortaklaşa ilk 'CR7 token (NFT)' koleksiyonunu duyurdu ve futbolcu, bunun hayranlarını ödüllendireceğini söyledi. CR7 serisindeki en ucuz NFT, 77 dolardan satışa sunulmuştu. Bir yıl içerisinde bu NFT'lerin değeri 1 dolara geriledi. Dava dosyasına göre sosyal medya hesaplarında toplamda 800 milyondan fazla takipçisi bulunan Ronaldo'nun yaptığı tanıtım nedeniyle internetteki Binance aramaları ise yüzde 500 artış gösterdi.  (HABER MERKEZİ)