Roger Waters'tan Erdoğan'a çağrı: Lütfen Nûdem Durak’ı serbest bırakın

Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters, söylediği Kürtçe şarkılar nedeniyle 19 yıl hapis cezası verilen Nûdem Durak’ın serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiliz progresif/psikedelik rock grubu Pink Floyd'un kurucusu ve bas gitaristi Roger Waters, Filistin konusunda çalışmaları için ödüllendirildiği ve bir üniversite tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Bakanlığı destekli çevrimiçi törende, Kürtçe şarkı söylediği için cezaevinde bulunan Nûdem Durak'ın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Waters, törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Sizden rica ediyorum, ana dilinde şarkı söylediği için 19 yıl hapis cezasına çarptırılan genç bir kadının dosyasını tekrar değerlendirin. Doğru olanı yapın. Lütfen Nûdem Durak’ı serbest bırakın. Filistinli olmadığını biliyorum ama o bir insan, tutsak. Serbest bırakılması gerek” ifadelerini kullandı.

Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nûdem Durak, söylediği Kürtçe şarkılar nedeniyle 2015’te tutuklandı ve 19 yıl hapis cezası verildi. (MA)