Roger Waters'a Almanya'da 'Nazi üniforması' soruşturması

Pink Floyd'un kurucularından Waters hakkında Berlin'deki konserinde Nazi üniforması giydiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Waters'a 'halkı galeyana getirmek' suçlaması yöneltildi.

Foto: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya'da polis, Pink Floyd rock grubunun kurucularından Roger Waters hakkında soruşturma başlattı. Roger Waters'a başkent Berlin'deki konserinde Nazi üniforması giydiği gerekçesiyle 'halkı galeyana getirmek' suçlaması yöneltildi. 

79 yaşındaki İngiliz sanatçı henüz bir yorum yapmazken, sosyal medya kullanıcıları, üniformanın grubun en ünlü albümlerinden "The Wall" (Duvar) ve aynı adlı filmde yer alan sahnelerin bir yeniden canlandırması olduğunu söyleyerek Waters'ı savundu.

'NAZİ YÖNETİMİNİ MEŞRU KILMA VE YÜCELTME KAPASİTESİ VAR'

Grubun 17 Mayıs 2023'te Berlin'de verdiği konserde solist ve bas gitarist Waters'ın uzun, siyah bir pardösü ve kırmızı kol bantlarıyla, imitasyon bir makinalı tüfeği izleyicilere doğrulturken görülüyordu. İki çekicin çapraz durduğu, gamalı haça benzeyen sembol, 1982 yapımı, Bol Geldof'un oynadığı filmdeki kıyafetlerde de yer alıyordu.

Nazi sembolleri, bayrakları ve üniformaları Almanya'da yasak. Almanya polisi, Roger Waters'ın 'halkı galeyana getirmek' suçlamasıyla soruşturulduğunu bildirdi. Polis Sözcüsü, konuya ilişkin açıklamasında, Waters'ın giydiği kostümün 'kamu barışını tehdit eder şekilde, kurbanların kimliğine zarar verdiğini ve aynı zamanda Nazi rejiminin şiddet dolu ve keyfi yönetimini meşru kılma ve yüceltme kapasitesi olduğunu' ifade etti.

FRANKFURT'TA 28 MAYIS'TA KONSERİ VAR

Aralarında Merkezi Yahudi Konseyi'nin de bulunduğu Yahudi grupların Roger Waters'ı Yahudi karşıtlığıyla suçlamasının ardından Almanya'nın Münih, Frankfurt ve Köln şehirlerinde yapılması planlanan konserler iptal edilmeye çalışılmıştı. 

Waters, Filistin'deki İsrail işgaline karşı kampanya yürüten Filistinlilerin öncülüğündeki Boykot, Tecrit ve Yaptırım oluşumunun bir üyesi. Waters suçlamaları reddetmiş ve konserleri iptal ettirme girişimleri başarısız olmuştu. Waters'ın internet sitesinde Almanya turnesinin son ayağı olan 28 Mayıs'taki Frankfurt konseri, planlandığı gibi yapılacak görünüyor.

Roger Waters hayranları ve diğer sosyal medya kullanıcıları Waters'ın geçmişteki konserlerde aynı kostümü defalarca giydiğine dikkat çekti. Podcast sunucusu Joseph Attard, Twitter mesajında "The Wall filminde Bob Geldof'un oynadığı, uyuşturucudan şaşkına dönmüş Pink'in, faşizmi KINAYAN filmdeki faşist fantazisini canlandırdığı çok açık. Saçma" dedi. (BBC Türkçe)