Roboskili Encü’den Bahçeli’ye: İnkar politikasına göre konuşuyor

HDP’den iki dönem Şırnak milletvekili olan Ferhat Encü, Devlet Bahçeli’nin “Roboski diye bir yer yoktur” sözlerine “Bahçeli inkar politikası gereği söylemler gerçekleştiriyor” şeklinde karşılık verdi.

Ferhat Encü, Devlet Bahçeli'nin söylemlerini değerlendirdi.
Google Haberlere Abone ol

Kadir Cesur

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Helalleşme Buluşması” kapsamında, 2011 yılında 34 kişinin öldürüldüğü Şırnak'ın Roboski köyüne ziyaret gerçekleştirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 5 Ağustos’ta gerçekleşen ziyareti “su katılmamış provokatörlük” olarak nitelendirdi.

Bahçeli konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti’nde 'Roboski' diye bir yerleşim yeri olmamasına rağmen, bölücü terör örgütünün bu kirli üslubunu seslendiren Kılıçdaroğlu, bir kez daha yaş tahtaya basmıştır. Şırnak’ın Uludere ilçesinin Ortasu köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde yaşanan müessif hadisenin üzerinden geçen 11 yıl sonra helalleşme maskesi altında bölücü tezlere destek vermek, terör örgütünün değirmenine su taşımak aymazlık ve tabansızlıktır. Kılıçdaroğlu özellikle şunu bilmelidir ki, Türkiye’de Roboski diye bir yer yoktur, olmamıştır, olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin bu sözlerini "devletteki imha ve inkar politikalarının bir sonucu" olarak değerlendiren HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü “Roboski, bugüne ait bir isim değildir. Binlerce yıl geçmişe sahip bir yer” dedi.

‘CEZASIZLIK POLİTİKASI DIŞINDA HİÇBİR GEREKLİLİK YERİNE GETİRİLMEDİ’

Ferhat Encü, 2011 yılında yaşanan Roboski katliamında 11 akrabasını ve kardeşi Serhat Encü'yü kaybettikten sonra HDP çatısı altında siyasete girdi. 25. ve 26. dönem HDP Şırnak Milletvekili olan Ferhat Encü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Roboski ile ilgili söylemlerine yanıt verdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Roboski ile ilgili geçmişteki ifadelerini hatırlatan Encü, “Erdoğan ‘Biz bütün gerekleri yerine getirdik’ dedi. Fakat bugüne kadar Roboski’de cezasızlık politikası dışında hiçbir gereklilik yerine getirilmedi. Aileler cezalandırıldı, haklarında onlarca dava açıldı. Roboski’yi sindirme, Roboski’yi baskı altına alma, hakikatin üstünü örtme, katilleri koruma, katillerin bu ülkede rahat bir şekilde dolaşmasını sağlama ‘gerekliliği yerine getirmek’ ise evet, gereğini yerine getirmiştir” dedi.

‘ROBOSKİ BİNLERCE YIL GEÇMİŞE SAHİP’

Encü, Bahçeli’nin “Türkiye’de Roboski diye bir yer yoktur, olmamıştır, olmayacaktır” sözlerini de değerlendirdi. Encü, “Bahçeli tam da yüz yıldır sürdürülen imha ve inkâr politikasının gereği söylemler gerçekleştiriyor. Bu topraklarda Roboski bugüne ait bir isim değildir. Binlerce yıllık geçmişe sahip bir yerdir. Hep bu isimle anılmıştır ama Türkleştirme politikası Roboski’nin gerçeğini değiştirmeye yönelik bir politika olduğu için ucube isimler takılmaya başlandı. Qilaban’a ‘Uludere’, Roboski’ye ‘Ortasu’ deniliyor. Tam da burada şunu ifade etmem gerekiyor: Ortasu diye bir yer yok” şeklinde konuştu.

‘ROBOSKİ YARASI AÇIKTIR’

Encü sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bahçeli istediği kadar inkâr edebilir. İstediği sözü de söyleyebilir. Bu hakikat, Bahçeli’nin iki dudağının arasında değildir. Bu hakikat, toplum tarafından benimsenmiş ve bu hakikat üzerinden binlerce bedel ödenmiştir. Bir de Roboski’nin yarasının kabuk bağladığını ifade ediyor. Nasıl kabuk bağlamış? Katiller mi açığa çıkarılmış? Ailelerden özür mü dilenmiş? Roboski'nin yarası açıktır. Katiller yargılanmadığı sürece, barış, eşitlik, özgürlük ortamı oluşturulmadığı sürece bu yara kabuk bağlamayacaktır. Bu yara kanamaya devam edecektir ve kanadıkça mücadeleye de direnmeye de devam edecektir. İnkârcı, faşist, milliyetçi söylemlere karşı da sesini yükseltecektir.”