Rishi Sunak, Muhafazakar Parti Teşkilat Başkanı Nadhim Zahawi'yi görevden aldı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, vergi faaliyetlerinde 'Bakanlar Kanunu'nu çiğnediği gerekçesiyle, Muhafazakar Parti Başkanı Nadhim Zahawi'nin görevine son verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, vergi faaliyetleri nedeniyle gündeme gelen Muhafazakar Parti Başkanı Nadhim Zahawi'yi 'Bakanlar Kanunu'nu çiğnediği için kovma kararı aldı.

Zahawi'nin, vergi departmanıyla bir davasının çözümü için İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi'ne milyonlarca sterlin ödediği ortaya çıktıktan sonra hakkında soruşturma başlatılmış ve parlamentoda detaylı bir sorgulamaya alınmıştı.

Etik Danışman Laurie Magnus'un 'Bakanlar Kanunu'nun ciddi bir şekilde çiğnenmesi söz konusu' açıklamasından sonra Sunak, Zahawi'ye kovulduğuna dair bir mektup yolladı. Sunak mektubunda, ''Bu olayların sonucunda, sizi şu an Majesteleri'nin Hükümeti'ndeki görevinizden alma kararımı iletiyorum'' ifadesine yer verdi.

Hükümetinde 'her seviyede dürüstlük, profesyonellik ve mesuliyet' sözünü veren Sunak, vergi departmanı ile olan olayın ortaya çıkmasının ardından Zahawi'yi kovması için bir süredir baskı altındaydı. (DIŞ HABERLER)