Reuters: Türkiye yine kayıp bir turizm sezonuyla karşı karşıya

Reuters, Türkiye'nin korona salgını nedeniyle bu yaz da turizmde zorlanacağını yazdı. Haberde, "Türkiye'nin turizm sektörü bir diğer kayıp sezonla karşı karşıya" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'deki korona virüsü salgını nedeniyle turizm sektörünü yine zorlu bir sezonun beklediğini yazdı. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanı sıra sektörden bazı isimlerle konuşan ajans, mevcut kapanma tedbirlerinin 'sezonu ancak kısmen kurtarabileceği' yorumunu yaptı.  

'YENİ BİR KAYIP SEZON RİSKİ'

Ajansın analizinde, "Korona virüsü vakalarındaki hızlı artışın erken rezervasyonların birçoğunun iptaline yol açmasından ve ana ziyaretçi kaynağı olan Rusya'nın uçuşları durdurup bu yaz için seyahat uyarısı yapmasından sonra, Türkiye'nin turizm sektörü bir diğer kayıp sezonla karşı karşıya" ifadeleri kullanıldı. Haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, 'plajlarını, restoranlarını ve seyahati açan Avrupa ülkelerinin gerisinde kalmamak adına son bir çabayla, enfeksiyonları azaltmak ve sezonu kurtarmak için yeni önlemler ilan ettiği' belirtildi.

'DIŞ BORÇ YÜKÜ İÇİN KRİTİK ÖNEMDE'

Haberde, "Turistlerin harcadığı döviz, Türkiye'nin ağır dış borç yükünü karşılamak için kritik önem taşıyor ama gelirler geçen sene pandemi ilk vurduğunda yüzde 65 oranında azaldı" denildi.

BAKAN ERSOY: HEDEF 5 BİNİN ALTINA İNDİRMEK

Reuters'a konuşan Turizm Bakanı Ersoy ise son tedbirlerin günlük vakaları 5 binin altına indirmekte başarılı olması halinde, bu yıl Türkiye'ye geçen yılın iki katı olacak şekilde 30 milyon yabancı turist gelebileceğini söyledi. Ersoy, '21 Nisan'dan bu yana vaka sayılarındaki keskin düşüşün önlemlerin işe yaradığına dair umut veren bir işaret olduğu' görüşünü dile getirerek, "Turizm sektörünü 1 Haziran itibarıyla açacağız ve eğer günlük vaka sayılarını 5 binin altına indirebilirsek, bu yıl 30 milyon turist hedefimizi koruyacağız" dedi.

'ÇOK GEÇ KALINDI'

Ancak Reuters bu açıklamanın 'iyimser' olduğu yorumunu yaparak, seyahat acentelerinin ve otellerinin 'bu senenin geçen yıldan sadece biraz daha iyi olmasından endişe ettiğini' yazdı. Ajansa göre, bazı Türk ve Rus acenteler ağustos ayına kadar zorlu bir süreç bekliyor. İstanbul merkezli Tur Andiamo'nun Genel Müdürü Cem Polatoğlu ajansa açıklamasında "Kapanma kararı muhtemelen sezonu kurtarmayacak çünkü çok geç alındı" dedi. 

'TEMMUZ AYI DA KAYBEDİLEBİLİR'

Polatoğlu, mayıs ayı sonunda vaka sayılarının hükümetin umduğu gibi 5 binin altına inmesi halinde bile ülkelerin seyahat uyarılarını kaldırmasının zaman aldığını belirterek "Bu da muhtemelen temmuzun da kaybedilmesi anlamına geliyor" diye konuştu. Bu yıl kendilerinin sadece 6 milyon turist beklediklerini söyleyen Polatoğlu, Türkiye'deki yaklaşık 12 bin tur acentesinin şimdiden kapandığını, birçoğunun hükümetten alınan kredileri geri ödeyemediğini belirtti.

'RUS TURİSTLER GELMEZSE CİDDİ İFLASLAR OLUR'

Antalya'daki Bora Bora butik otelin satış müdürü Bora Kök ise kapanma tedbirlerini geç kalmış olarak görseler de memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, "Eğer Rus turistler gelmezse ciddi iflaslar ve potansiyel işten çıkarmalar olacaktır" dedi.

Peninsula Turizm'in bölge müdürü Ali Kırlı, Reuters'a demecinde "Erken rezervasyon neredeyse durdu" dedi. Kırlı, geçen yıl Dalaman bölgesinde mart ve nisan aylarında günde 300 erken rezervasyon aldıklarını, bu sayının bu sene 20'yi geçmediğini anlattı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır ise "2021 için umutlarımız vardı. Fakat maalesef vaka sayıları istenen düzeyde değil" dedi.

RUS TUR ACENTESİ: AĞUSTOSA KADAR MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR

Reuters'ın haberinde, Türkiye'de vaka sayılarının geçtiğimiz ay 60 binin üzerine çıkması sonrasında ana turist kaynakları olan Rusya, Almanya, İngiltere, Bulgaristan ve İran'ın seyahat uyarılarının sürdüğü, Rusya'nın 1 Haziran'a kadar olan uyarısının uzatılma ihtimalinin de bulunduğu belirtildi. Ajansa Moskova'dan konuşan Travelland acentesinin müdürü Yana Starostina da, müşterilerinin Türkiye'ye hâlâ gitmek istediğini ama bunun ağustosa kadar mümkün görünmediğini söyledi.

Haberde "Turizm Türkiye'nin ekonomisinin yaklaşık yüzde 12'sini oluşturuyor ve geçen yıl, virüsle ilgili engellerin haziran ayında kaldırılmasına rağmen, en ağır yarayı alan sektör oldu. Turistlerin 2019'da getirdiği rekor seviyedeki 35 milyar dolar geçen sene sadece 12 milyarda kalınca, Türkiye'nin bütçe açığı 37 milyar dolara yükseldi" denildi. (DIŞ HABERLER)

 

Etiketler turizm covid-19