Reuters: Suriye ve Rusya Türkiye'nin olası harekâtına karşı askeri güçlerini artırıyor

Reuters haber ajansı Suriye ve Rusya'nın Türkiye'nin olası operasyonuna karşı sınır bölgelerine askeri takviye yaptığını yazdı. Türkiye destekli gruplar Suriye'nin SDG'ye destek gönderdiğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon sinyali vermesinin ardından Rusya ve Suriye'nin bölgedeki askeri takviyeleri artırdığı yönünde haber yayınladı. Türkiye destekli gruplar ise Rusya ve Suriye'nin ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) destek verdiğini iddia ederken SDG'den Suriye yönetimine destek çağrıları yapılıyor. 

LAVROV'LA SURİYE'YE OPERASYON GÖRÜŞÜLECEK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın Ankara'ya yapacağı ziyarette de olası operasyonun görüşüleceği belirtiliyor.

Reuters'e göre, Türkiye'den üst düzey bir yetkili ajansa yaptığı açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'a "Suriye ve İran'ın Tel Rıfat bölgesinde askeri hareketliliğini artırdığı" yönünde bilgilerin sorulacağını belirterek "Türkiye bu operasyonu öyle veya böyle yapacak" dedi.

TÜRKİYE DESTEKLİ GÜÇLER OPERASYONA HAZIRLANIYOR

Türkiye'nin desteklediği ve aralarında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının yer aldığı Suriye Milli Ordusu sözcüsü Yusuf Hammud da Reuters'e yaptığı açıklamada, Türkiye sınırına 40 kilometre mesafedeki Tel Rıfat, Menbiç, Kobanê'nin güneyi ve Ayn İsa yakınlarındaki güçlerini artırdıklarını belirterek operasyona hazırlanıldığı mesajı verdi.

Rus helikopterlerinin Tel Rıfat yakınlarındaki bir hava üssüne indiğini söyleyen Hammud, "Suriye rejimi ve İranlı milisler SDG'ye takviye kuvvet gönderiyor" iddiasında bulundu.

'OPERASYON PUTİN'LE İLİŞKİLERİ TEST EDEBİLİR'

Suriye'nin kuzey sınırlarında TSK'nin henüz kritik bir yığınak yapmadığı ancak son iki haftada roket ve topçu atışlarının daha sık yapıldığı belirtilen haberde "Ankara, Moskova'nın Ukrayna savaşıyla ilgili müzakerelerinde arabuluculuk yapmaya çalıştı ancak Suriye'de karşıt tarafa verdiği destek, Vladimir Putin'le ilişkilerini test edebilir" analizine de yer verildi.

Haberde, "Devlet Başkanı Beşar Esad'ın güçlü müttefiki Rusya'nın en azından üstü kapalı bir onayı olmadan yapılacak bir operasyon ek zayiat riski anlamına da gelebilir" ifadeleri yer aldı. 

SDG: ŞAM'A BAĞLI BİRLİKLERLE KOORDİNASYONA HAZIRIZ

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi de 5 Haziran'da Reuters'e verdiği demeçte, Suriye'ye Türkiye'nin olası saldırılarına karşı hava savunma sistemlerini kullanması için çağrı yaparken SDG Askeri Konseyi'nin bugün Kamışlı'da yapılan olağanüstü toplantısından da benzer bir çağrı yapıldığı kaydedildi.

Almanya merkezli Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin son tehditleri dahil olmak üzere işgal projeleri Suriye'nin bölünmesine hazırlık" denildi.

Habere göre, açıklamada, "Potansiyel bir Türk işgali Suriye topraklarında istikrar ve birliği olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle işgale sadece hedef alınan bölgelerde değil, halihazırda işgal altındaki Suriye topraklarında da karşı koyulmalıdır. SDG herhangi bir Türk saldırısına karşı koymak ve Suriye topraklarını korumak için Şam hükümetine bağlı birliklerle koordinasyona hazırdır" ifadeleri yer aldı.

KREMLİN, ASKERİ TESİSLERİN GÜÇLENDİRİLDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Rusya'dan ise Türkiye'nin operasyon sinyallerine "Suriye'de mevcut zor durumun daha da tehlikeli bir şekilde kötüleşebileceği" uyarısı yapılmıştı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, basın brifinginde gazetecilerin Rusya'nın Suriye'nin kuzeyindeki mevzilerini güçlendirip güçlendirmediği sorularına ise "Suriye ordusunun bazı askeri noktaları az ya da çok güçlendirdiği" yanıtı vermişti.

Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) destekleyen ABD'den ise "Türkiye'nin olası operasyonunun Suriye'de IŞİD'e karşı mücadelede güç kaybettireceği ve kazanımları baltalayabileceği" açıklaması yapılmıştı. Suriye hükümetine yakın El Vatan gazetesi ise Türkiye sınırına yakın noktalarda birliklerin tank ve ağır silahlarla konuşlandırıldığını yazmıştı. (DIŞ HABERLER)