Ressam Lütfü Günay vefat etti

Ressam Lütfü Günay 96 yaşında vefat etti. Sanatçının cenazesi bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda kılınacak öğle namazına müteakip saat 14.00'te toprağa verilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk resim sanatının öncülerinden Lütfü Günay, 96 yaşında Ankara'da vefat etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, dün gece saat 23.00'te eşi Ülkü Günay ile yaşadığı evinde vefat eden ressam Lütfü Günay'ın cenazesi, bugün Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda kılınacak öğle namazına müteakip saat 14.00'te toprağa verilecek.

LÜTFÜ GÜNAY KİMDİR?

Lütfü Günay, 1924 yılında Çanakkale Kilitbahir'de doğdu. 1949'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Zeki Kocamemi atölyesinden mezun oldu.

1967-1993 yılları arasında Ankara Türk Amerikan Derneği resim kurslarını yöneten Günay, ilk sergisini ressam Adnan Çöker ile 1953'te Ankara’da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde açtı.

ABD, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Hindistan başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerine katıldığı grup ve karma sergi sayısı 250'ye ulaşan Günay'ın İstanbul ve Ankara'daki Resim ve Heykel Müzeleri'nde, İş Bankası, Ziraat Bankası, Kültür Bakanlığı, Milli Kütüphane, TBMM gibi kurumlarda ve yurt dışında eserleri bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR