Resmi Gazete yayımlandı: Mersin ve Ankara'da bazı alanlar orman sınırı dışına çıkarıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Mersin ve Ankara'da "bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen" bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, "bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerlerden veya üzerinde 28 Nisan 2018 tarihinden önce yerleşim yeri bulunan" bazı yerler orman sınırları dışına çıkarıldı. 

Kararda, bu alanların Mersin'in Yenişehir ilçesine bağlı Çavak Mahallesi, Mezitli'ye bağlı Bozön Mahallesi, Bozyazı'ya bağlı Tekmen Mahallesi, Çamlıyayla'ya bağlı Çayırekinliği Mahallesi, Mut'a bağlı Narlı Mahallesi ve Akdeniz ilçesine bağlı Evci Mahallesi ile Ankara'nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Yenice ve Akçay mahallelerinde bulunduğu, krokiler ile sınır ve koordinatları gösterildiği belirtildi. 

Karar kapsamında, orman sınırı dışına çıkarılan alanların iki katından az olmamak üzere devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazine'nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Orman Genel Müdürlüğü'ne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacak. (HABER MERKEZİ)