Rengârenk Umutlar Derneği: Pandemide çocuk işçi sayısı arttı

Rengârenk Umutlar Derneği'nin raporuna göre, pandemide çalışmak zorunda kalan çocuk sayısında artış oldu. Dernek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Rengârenk Umutlar Derneği, “Pandemide Artan Çocuk İşçiliği Araştırma Raporu-Diyarbakır Örneği” başlıklı raporunu Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Dernek yöneticileri, hukukçular ve DİSK Genel-İş Diyarbakır 2 No'lu Şube Başkanı Kamuran Taş toplantıya katıldı.  

Dernek üyelerinden Alper Yalçın, korona virüsü (Covid-19) salgını sürecindeki yasak ve kısıtlamaların toplumu hem ruhen hem de ekonomik olarak olumsuz etkilediğini ifade etti. Yalçın, kısıtlamalar nedeniyle çocukların birçok alanda hak ihlaline maruz kaldığına işaret ederek, "Yaşanan hak ihlallerinin başında ise çocuk işçiliği gelmektedir. Kısıtlama kapsamında okulların kapatılması çocukların istihdam alanlarına yönelmelerine neden olmuştur” şeklinde konuştu.
“Yoksulluk bölgesel olarak da değişmektedir” diyen Yalçın, “TÜİK 2019 verilerine göre bölgesel olarak en düşük gelire sahip olan illerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki iller olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.

rengarenk
Rengarenk Umutlar Derneği basın toplantısı düzenledi.

 

Rapor kapsamında kentin 4 merkez ilçesini kapsayacak şekilde farklı iş kollarında çalışan 155 çocukla anket yaptıklarını ve rapor hazırladıklarını belirten Yalçın, raporda yer alan şu bilgileri paylaştı. 

PANDEMİ BİTSE DE OKULA DÖNEMEYECEKLER

● Sosyoekonomik koşulları nedeniyle çocuklar, uzaktan eğitime bağlanabilecekleri araçlardan yoksun oldukları için eğitim hakkına erişememişlerdir. Görüştüğümüz 155 çocuktan 26’sı pandemi bitse bile okula geri dönmeyeceklerini beyan etmiştir. Okula devam edeceğini belirten129 çocuktan 93’ü ise EBA’ya erişemediğini ifade etmiştir.
● Çalışan 155 çocuktan 112’si çalışma nedenini, ailesine ekonomik destekte bulunmak olduğunu belirtmiş.
● 155 çocuktan 30’u bir yıldan az süredir, 83’ü ise en az 1, en fazla 3 yıldır çalıştığını ifade etmiştir. 3 yıldan az çalıştığını belirten çocukların ise atık toplama ve sanayi iş kollarına yöneldikleri görülmektedir.
● Çocuklardan 94’ü günde 7 saatten fazla çalıştığını ifade etmiştir.
● Çocuklardan 47’si çalışırken kaza geçirdiğini ifade etmiştir.

'ALIŞMAK İSTEMİYORUZ'

Çocukların ihtiyaçlarının işverenler ve devlet tarafından görmezden gelindiğine dikkati çeken Yalçın, “Sokaklarda her geçen gün artan, buna karşın daha görünmez hale gelen çocuk işçiliğine alışmak istemiyoruz. Çocukların çalışırken maruz kaldıkları ihlallerin ciddiyetini ve bu ihlallerle ilgili doğrudan sorumlu olduklarını bilerek, çocuk koruma ile ilgili kurumlar arası koordinasyonu sağlamak ile ilgili birincil yükümlülüğe sahip kurum olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu kamuoyuna bildirmek isteriz. (DUVAR)