Putin: Dağlık Karabağ'da ateşkes sağlanmalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'da ateşkes çağrısı yaptı. Putin, Karabağ'daki son gelişmeleri 'trajedi' olarak niteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'da çatışan Ermenistan ve Azerbaycan'a ateşkes çağrısı yaptı. Dağlık Karabağ'da yaşananları bir 'trajedi' olarak niteleyen Putin, Moskova'nın derin endişe duyduğunu söyledi.

Rus lider, "Bu ihtilafın çok yakın gelecekte son bulmasını umuyoruz ama eğer tamamen çözümlenmezse - önümüzde uzun bir yol olduğu açık- o zaman tarafları ateşi kesmeye çağırıyoruz" diye konuştu. Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la sürekli temas halinde olduğunu da ekledi.

'KOLEKTİF GÜVENLİK' GEÇERLİ DEĞİL

Putin, Ermenistan'ın da üyesi olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde herhangi bir adım atılıp atılmayacağı tartışmasına da açıklık getirdi. Rus lider, Moskova'nın bu örgüt çerçevesinde tüm yükümlülüklerini yerine getireceğini ama mevcut çatışmaların Ermenistan topraklarında yaşanmadığını söyledi. Putin, "Bilindiği üzere Ermenistan KGAÖ’nün bir üyesi, bu antlaşma kapsamında Ermenistan'a karşı belli başlı yükümlülüklerimiz var. Ne yazı ki çatışmalar hala devam ediyor, ama Ermenistan topraklarında değil. Rusya'nın bu Antlaşma çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesine gelince, yükümlülüklerimizi her zaman yerine getirdik, getiriyoruz ve getireceğiz” dedi.

ALİYEV'LE DOĞUM GÜNÜ DİPLOMASİSİ

Rusya liderinin açıklamalarıyla eş zamanlı olarak ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ofisinden de bir duyuru geldi. Aliyev'in, bugün doğum gününü kutlayan Putin'le bir telefon konuşması yaptığı belirtildi. Bu, Karabağ'daki krizin 27 Eylül'de yeniden alevlenmesinden beri iki lider arasında yapılan ilk görüşme.

'HER ABD BAŞKANIYLA ÇALIŞIRIZ'

Putin, televizyondan yayınlanan konuşmasının devamındaysa, ABD'de düzenlenecek başkanlık seçimlerine değindi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya'yla ilişkilerde birçok şeyi istediği gibi yapamadığını savunan Putin, Demokrat aday Joe Biden'ın 'Rusya karşıtı sert söylemlerini not ettiklerini' belirtti. Putin bununla birlikte, herhangi bir ABD Başkanı'yle birlikte çalışabileceklerini ekledi. (DIŞ HABERLER)