Prof. Özcan: Son 3-4 aydır yoğun bakımlar dolu

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Zekai Tahir Burak ek binasındaki korona virüsü yoğun bakım ünitesinin son 3-4 aydır dolu olduğunu söyleyen Prof. Ayşe Özcan, aşı olmanın önemini hatırlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgınında Türkiye'deki vaka ve ölüm sayılarında azalma yaşanmazken erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68'i buldu. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Zekai Tahir Burak ek binasındaki Covid-19 Yoğun Bakım Ünitesi'nden sorumlusu Prof. Ayşe Özcan ise şu anda hastanedeki tüm yatakların dolu olduğunu söyledi. 

Özcan, "Son 3-4 aydır tam dolu şekilde devam ediyoruz. Son 1,5 aydır hasta seyrinde bir değişiklik oldu. Hastaların yaklaşık yüzde 50'si aşısız, kalan yüzde 50'si de yaşlı ve 2 doz aşısını olup ek dozunu olmamış hastalar" diyerek aşı olma çağrısında bulundu. 

Prof. Ayşe Özcan

Özcan, kendi çevresindeki herkesin aşı olduğunu belirterek, "Yatan hastalarımızdan da aşı olmayanların hepsi çıktıkları sırada, aşı olma kararını vermiş oluyor. Aşı konusunda hiçbir tereddüdümüz yok. Son olarak 16 yaşındaki çocuğuma da aşı yaptırdım. Korunmanın başka bir yolu olduğunu düşünmüyorum. Hele çocukları kontrol etmek çok zor. Ne kadar 'maskeni çıkarma', 'uzak dur' desem de bunların yeterli fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Çocuğumu koruyabilmek için tek çıkış yolunun aşı olduğunu düşündüm. Ve tereddütsüz yaptırdım. Oğlum BionTech aşısı oldu. Çünkü okullar açıldı. Birliktelik arttı. Bu nedenle elimizdeki tek koruyucunun aşı olduğunu düşünüyorum. Tüm bilim dünyası böyle düşünüyor. Bundan dolayı aşı olunması gerekiyor" ifadelerini kullandı. (DHA)