Prof. İzzet Özgenç'ten Erdoğan'a mektup: Yanlış yanlışla telafi edilmiyor

Ceza Hukukçu Prof. İzzet Özgenç Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazarak, "yanlışların neden olduğu mağduriyetlerin giderilmesi için hukuka dönüş kaçınılmazdır" dedi.

Prof. Dr. İzzet Özgenç, AK Parti iktidarında yürürlüğe giren çok sayıda yasanın yazımında yer almıştı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti hükümetlerinde terörle mücadele, ceza kanunları, terörün finanse edilmesinin önlenmesini sağlayacak yasalar ve ceza yasalarının yazılmasına katkı veren hukukçulardan Prof. Dr. İzzet Özgenç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazdı. Özgenç, "Hukuka geri dönülmesi kaçınılmazdır" dedi.

Ceza hukukçusu Prof. Özgenç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektubu Twitter hesabından paylaştı. Özgenç, Erdoğan'a şu çağrıda bulundu: "Sayın Cumhurbaşkanım sizinle olan şahsi tanışıklığım 1994 yılına kadar gider. Bu süreçte sizinle olan ilişkilerimde hep hukuku önceleyen bir duruş sergiledim. Türkiye'de hukuk alanında ve özellikle yapılan belirli soruşturma ve kovuşturmalara ilişkin olarak görebildiğim yanlışları başta zatıaliniz olmak üzere ilgili kamu otoritelerine arz etmeme rağmen, bu girişimlerimden sonuç alınmamış ve belirli yanlışların yapılmasına ısrarla devam edilmiştir. Gelinen nokta itibarıyla bu yanlışlar sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Bu yanlışların yanlışla telafisi imkanı da bulunmamakta. Bu yanlışların sebebiyet verdiği mağduriyetlerin giderilebilmesi veya en azından azaltılabilmesi için hukuka geri dönülmesi kaçınılmazdır."

Özgenç şöyle devam etti: "Anayasa Mahkemesi'nin son tarihlerde verdiği bazı kararlar hukuka geri dönülmesi konusunda adım atılmasını gerekli kılmakta. Hukuk alanındaki bu yanlışlar, özellikle uluslararası camiadaki itibarımızı ve uluslararası ilişkilerimizi olumsuz etkilemekte." (HABER MERKEZİ)