Prof. Dr. Unutmaz'dan 'yeni varyant' açıklaması: Seyahat durdurulmalı

"B.1.1.529 varyantı, deltadan beri ilk defa beni endişelendirdi" diyen Prof. Dr. Unutmaz, Güney Afrika’dan seyahatlerin 'derhal durdurulması' gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi alanında ABD’deki Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak görev yapan Prof. Dr. Derya Unutmaz, ilk kez Afrika kıtasının güneyindeki bazı ülkelerde tespit edilen B.1.1.529 varyantına ilişkin, "Çok fazla veri olmasa da, virüsün işine yarayacak bu kadar çok mutasyonu ilk defa bir arada görüyoruz, oldukça şaşırtıcı" dedi. Unutmaz, "Güney Afrika’da (GA) çıkan bu B.1.1.529 kod adlı varyant, deltadan beri ilk defa beni endişelendirdi. Şu ana kadar ki varyantların virüs için en ideal mutasyonlarını toplamış gibi. GA’da hızla deltanın yerini alıyor, bu ülkeden seyahat derhal durdurulmalı, PCR'la da tespiti mümkün" ifadelerini kullandı. 

'ENDİŞEMİZ DOĞRUYSA SONRASI GEÇ OLUR'

Unutmaz, sosyal medya paylaşımlarında sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biraz önce İngiltere, Güney Afrika’yı bu varyanttan dolayı seyahat için kırmızı listeye koydu- yani tüm uçuşlar, giriş çıkışlar yarından itibaren yasaklanıyor. Veriler çok yeni olsa da tedbiren biz de yasaklamalıyız, zira endişemiz doğruysa sonrası geç olur.

Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bakanlığı eminim durumu yakından takip ediyordur, şansımız bu varyantın çok hızlı tesbit edilmiş olması - ama endişe ettiğimiz gibi Deltadan daha bulaşıcı ise - tedbir almak için çok az vaktimiz var, yani bayağı acil…" (HABER MERKEZİ)