Prof. Dr. Kaynak: İki yılda 3 bin hekim Türkiye'den ayrıldı

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kaynak, "3 bini aşkın hekim başka ülkelerde çalışmak için Türkiye’den ayrıldı" dedi. Kaynak, hekimlerin Almanya’yı tercih ettiğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kaynak, "Türkiye hekim göçünü durdurmak için çaba göstermeli" diyerek son iki yılda 3 binin üzerinde hekimin başka ülkelerde çalışmak için Türkiye’den ayrıldığına dikkat çekti. “Daha iyi kazanımlar için, insani ortamda yaşamak ve iyi ücret için kaçış arayışındalar" ifadelerini kullanan Kaynak, hekimlerin daha çok yurt dışında Almanya’yı tercih ettiğini anımsattı. 

Cumhuriyet'in haberine göre Kaynak, şöyle konuştu: “3 bini aşkın hekim başka ülkelerde çalışmak için Türkiye’den ayrıldı. Bu rakamları odalardan talep ettikleri belgelerden tespit ediyoruz. Bugün bir hekimin maliyeti Türkiye için yaklaşık 1 milyon dolara denk geliyor. Biz yetiştirdiğimiz hekimleri maalesef yurtdışına gönderiyoruz. Hekimlerin en çok gittikleri ülke ise Almanya. Yani 109 tıp fakültesinden mezun olan 400 civarındaki hekimi yurtdışına göndermek için eğitim veriyoruz.

Bu rakamları hekimlerin sosyal medyalarından çıkarıyoruz. Yurt dışına gitmek isteyen hekimlerin kurduğu sosyal medya hesaplarında bulunan hekim sayısı 8 bine yaklaşıyor. Hekim arkadaşlarımız Türkiye dışına gitmek için arayış içerisine girmiş. Görüştüğümüz hekim arkadaşlarımızın çoğu da aynı düşüncede. Acilen bu gidişin önüne geçmek için çalışma yapmalı. Şiddeti durdurmalı, ekonomik olarak güçlendirmeli, mesai saatleri azaltılmalı ve maaşları iyileştirmeliyiz. Bunları yapmazsak bu hekim göçünün önüne geçemeyiz.” (HABER MERKEZİ)