Prof. Dr. Ceyhan: Aramızda virüs pozitif 1 milyondan fazla kişi dolaşıyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de Covid-19 vaka sayısının günlük 100 bini geçtiğini söyledi. Ceyhan, "Aramızda virus pozitif bir milyondan fazla kişi dolaşıyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de Covid-19 aktif vaka sayısının açıklanandan çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı'nın 23 Temmuz 2021 günü verilerine göre, korona virüsü vaka sayısı 11 bin 94, ölüm sayısı 60. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Toplam vaka ve ölüm sayısı artık günlük verilmediği için aktif vaka sayısını hesaplayamıyoruz. Ancak sanıyorum yeniden 100 bini geçti" dedi.

"Yani saptayamadıklarımızla birlikte aramızda virus pozitif bir milyondan fazla kişi dolaşıyor ve çok bulaştırıcılar" diyen Ceyhan şunları kaydetti: 

AŞI VE KISITLAMA ÇAĞRISI

- Bir yandan aşı olmalıyız, diğer taraftan devlet bazı kısıtlamalar uygulamalı ve halk maske ve mesafe kurallarına sıkı sıkıya uymalı.

- Rusya'dan gelen turistler için daha sıkı önlemler alınmalı. Yoksa vaka artışını durdurmak mümkün olmayacak.

BIONTECH AŞISININ DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİNLİĞİ

Ceyhan, Twitter hesabından yaptığı başka bir paylaşımda da BioNTech aşısının delta varyantına karşı etkinliğiyle ilgili şunları belirtti:

- 2 gün önceki NEJM. İngiltere'de 19.000 vakada

- Tek doz Bion/Pfiz aşısı belirti veren hastalığa karşı % 30,

- 2 doz sonrası ise % 88 koruyor (alfaya karşı % 93.5).

- Bu oran 2 doz Astra/Zeneca aşısı için % 67 bulunmuş.

Prof. Dr. Ceyhan ayrıca, “Belirtisiz çocuklarda nötralizan antikorlar daha hızlı düşüyor. Yetişkinlerde de benzer sonuçlar var. Her PCR pozitif kişide 3 ay beklemek doğru değil. Belirtisizlerde 1 ay, hafif vakalarda 2 ay, ağır vakalarda 3 ay sonra ek doz aşının yapılmalı” dedi. (HABER MERKEZİ)