Prof. Dr. Angeles Dominguez: İkinci doz aşı uygulamasının hızlandırılması çok önemli

Barselona Üniversitesi’nden Prof. Angeles Dominguez ve Koç Üniversitesi'nden Prof. Dr. Önder Ergönül Delta varyantına karşı toplumun aşılanmasının önemine dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aşılamanın umut olduğu korona virüsüyle mücadele dünya çapında devam ediyor. İlk defa Hindistan’da görülen Delta varyantı Avrupa’da normalleşme sürecini etkilemeye devam ederken, Barcelona Üniversitesi’nden Önleyici Tıp ve Halk Sağlığı Profesörü Angeles Dominguez ve Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) Direktörü Prof. Dr. Önder Ergönül, Delta varyantına ve 4. dalga endişesine ilişkin Gazete Duvar’a açıklamalarda bulundu.

Angeles Dominguez

Delta varyantının L452R ve P618R mutasyonlarını içerdiğini belirten Prof. Domingues, "Dünya Sağlık Örgütü terminolojisine göre, bu varyant 11 Mayıs 2021'den beri bir "Endişe Varyantı"(Variant of Concern) olarak tanımlanıyor. Yani bulaşıcılıkta artış, daha şiddetli hastalık (örn. ölümler), önceki enfeksiyon veya aşılama sırasında üretilen antikorların nötralizasyonunda önemli azalma, tedavilerin veya aşıların etkinliğinin azalması veya tanı tespit başarısızlıkları’’ diye konuştu.

DELTA VARYANTININ SEMPTOMLARI NEDİR?

Delta varyantının semptomlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Prof. Domingues, "Katılımcıların bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla günlük semptomlarını takip ettikleri Zoe COVID Semptom çalışmasından elde edilen veriler, bir numaralı semptomun baş ağrısı, ardından boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateş olduğunu gösterirken, öksürük daha nadirdir ve koku kaybı ise bildirilmemiştir’’ dedi.

'TAM AŞILAMA İLE YENİ KARANTİNALAR ÖNLENEBİLİR'

Delta varyantı daha kolay bulaşabileceği için endişelenmemiz gerektiğini ifade eden ve bu nedenle aşısız nüfus arasında hastalığın artması riskine dikkat çeken Prof. Domingues, ‘’Tam aşılı nüfus oranını artırmak önemlidir’’ dedi ve ekledi:

‘’Alfa varyantı geldiğinde, SARS. CoV-2 virüsünün bulaşmasında bir artış gözlemlendi ve halk sağlığı eylemlerinin ana etkisi olarak virüsün gözetiminin artırılması ve vakaların hızlı teşhisi, karantinaya alınacak temaslıların izolasyonu ve tanımlanmasını beraberinde getirdi. Artık şu aşamada, Delta varyantının genişlemesini ve yeni vakaların ve hastaneye yatışların gelişimini takip etmek ve tam aşılı kişilerin kapsamını artırmak önemlidir. Tam olarak aşılanmış nüfus önlemlerinin yüksek oranda arttırılması ile birlikte karantinanın gerekli olacağı ihtimal dışı görünüyor ancak bunları göz ardı etmemeliyiz’’ ifadelerini kullandı.

‘3. DOZ AŞININ GEREKLİ OLUP OLMADIĞINI BİLMİYORUZ’

Prof. Dominguez, aşıların Delta varyantlarına karşı koruma sağlayıp sağlamadığına ve güçlendirici aşı olasılığına ilişkin, ‘’Delta varyantına karşı bir doz SARS Cov2 aşısının etkinliği Alfa varyantına göre daha düşüktür, ancak iki dozluk bir COVID aşılama rejiminin etkinliği Delta varyantına ve Alfa varyantına karşı çok benzerdir. Bu nedenle, sadece ilk dozu almış kişilerde ikinci doz aşı uygulamasının hızlandırılması çok önemlidir. Üçüncü doz aşının gerekli olup olmayacağını bilmiyoruz’’ dedi.

'TÜRKİYE’DE AŞILAMA DÜŞÜK ORANDA SEYREDİYOR'

Önder Ergönül

Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) Direktörü Prof. Dr. Önder Ergönül de, Delta varyantına ilişkin Gazete Duvar’a açıklamalarda bulundu.

Prof. Ergönül, ‘’Delta varyantı, özellikle İngiltere ve İskoçya'da önemli salgınlara yol açıyor. Ancak etkilenenlerin çoğunun aşısız kişiler olduğunu biliyoruz. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri aşılama konusunda epeyce bir mesafe aldılar ama aşılama oranları yüzde 60 civarında’’ dedi.

Prof. Ergönül, ‘’Ülkemizde aşılama hız kazanmış olsa da halen tatmin edici noktada değil. Yaklaşık yüzde 20 iki kez aşı oldu. Avrupa ülkelerine göre en düşük oranda seyrediyor. Daha çok yolumuz var demektir. Eğer aşılanırsak Delta varyantına karşı da korunabiliriz. Özellikle Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı koruma sağladığı biliniyor’’ ifadelerini kullandı.

‘İKİ DOZ SİNOVAC OLANLAR İÇİN ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI YERİNDE BİR KARAR’

Sinovac aşısı olanlara 3. doz olarak BioNTech aşısı yapılmasının yerinde bir karar olduğunu belirten Prof. Ergönül, ‘’Çünkü Sinovac aşılarıyla istenen düzeyde bir korunma sağlanamadığını biliyoruz. Kendi verilerimiz de bu yönde. Ama, 3 kez BioNTech olmak söz konusu değil. 2 kez Sinovac ve ek olarak 1 kez BioNTech olmak doğru bir yaklaşımdır. Eğer BioNTech bulunamazsa, Sinovac de olunabilir’’ dedi.

Delta varyantına karşı nasıl korunabileceğimize ilişkin de açıklamada bulunan Prof. Ergönül, ‘’En önemli korunma yollarından biri aşılanmak. Ama toplum bağışıklığı sağlanıncaya kadar, kapalı ortamlarda, kalabalıklarla yakın temastan kaçınmalıyız. Bu süreçte yine maske kullanımı devam edecektir’’ dedi.