Prenses Diana'nın kandırıldığı röportaj: Mailler açıklanacak

BBC'nin 'tutarsız, hatalı ve güvenilmez' olduğunu söyleyen yargıç, Prenses Diana'yla yaptığı meşhur röportajla bilinen Martin Beşir'in istifasına ilişkin yazışmaların açıklanması emrini verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de mahkeme, 26 yıl önce tahtın varisi Prens Charles'ın eşi olan Prenses Diana ile röportaj yapmak için sahte belgeler düzenleyen gazeteci Martin Beşir'in BBC'den istifasına ilişkin yazışmaların yayınlanmasına karar verdi. Beşir'in BBC yöneticilerine ve Prenses Diana'ya yalan söylediği ifşa eden belgesel yapımcısı Andrew Webb, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası (FOIL) kapsamında bu yazışmaların yayınlanmasını istemişti. Webb, BBC'nin 3 binden fazla e-postayı sakladığını söyleyerek dava açmıştı. 

'Panorama' programında Prenses Diana'yla yaptığı meşhur röportajla bilinen Martin Beşir'in, söyleşiyi gerçekleştirmek için sahte kürtaj belgesi ve banka dekontları kullandığı ortaya çıkmıştı. Beşir, 2021 yılında BBC'deki işinden resmen istifa etmişti. 

Mahkeme kararı ile BBC yöneticilerinin, 2020 yılında Beşir ile ilgili yaptığı yazışmaların açıklanacağı belirtildi. Yargıç Brian Kennedy, BBC'ye daha fazla e-posta yayınlaması talimatını vererek, şirketin ilk talebi ele alma şeklinin 'tutarsız, hatalı ve güvenilmez' olduğunu söyledi. Şirket, daha önce talep edilen yazışmaların 'ilgisiz' olduğunu söyleyerek saklamıştı. 

PRENSES DIANA NE SÖYLEMİŞTİ?

1995 yılında yapılan Panorama mülakatı BBC açısından büyük bir "atlatma haber"di. Daha önce İngiltere Kraliyet Ailesi'nin önde gelen bir mensubu hiçbir zaman Kraliyet Ailesi ve kendi özel hayatı hakkında böyle samimi itiraflarda bulunmamıştı. Prenses Diana mülakatta meşhur "Bu evlilikte üç kişiyiz" cümlesini söylemiş ve,

- Eşi Prens Charles'ın -şu an eşi olan Cornwall Düşesi- Camilla Parker-Bowles ile ilişki sürdürmesinin kendisine olan inancını ve güvenini sarstığını,
- Kendisinin de bir ilişkisi olduğunu,
- Bulimia ve kendine zarar verme gibi psikolojik sorunlar yaşadığını,
- Prens Charles'ın kral olması halinde bu görevine uyum sağlayamayabileceğini,
- Prens Charles'ın yanında çalışanların kendisine karşı bir savaş yürüttüğünü dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)