Pompeo'dan S-400 çağrısı: Tekrar gözden geçirilmeli

"Türkiye’nin iyi bir NATO ortağı olmasına ihtiyacımız var" diyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "S-400 silah sistemini satın alma yolunu seçmeleri bir talihsizlik" ifadelerini kullandı. Pompeo, Ankara'nın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alımını gözden geçirmesi gerektiğini dile getirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’yi Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alımını yeniden gözden geçirmesi ve bu alımı geri çekmeye çağırdıklarını söyledi. Pompeo, "S-400 silah sistemini satın alma yolunu seçmeleri bir talihsizlik" ifadelerini kullandı.

'Hugh Hewitt Show' adlı radyo programında “NATO Türkiye’yi kaybetti mi?” şeklindeki bir soru üzerine Pompeo, “Böyle olması gerekmiyor. Türkiye’nin iyi bir NATO ortağı olmasına, NATO’nun güney kanadının güvenliğine katkı sağlamasına ihtiyacımız var. S-400 silah sistemini satın alma yolunu seçmeleri bir talihsizlik. Bunu yeniden gözden geçirmeye ve bu alımı geri çekmeye çağırıyoruz” dedi.

'ASKERİ FAALİYETLER SORUNU ÇÖZMENİN YOLU DEĞİL'

Türkiye-Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin, “Bölgedeki bu NATO ortaklarının (Türkiye-Yunanistan) aralarındaki deniz ihtilafını çözmenin barışçıl bir yolunu bulmalarını sağlamak için bölgeye gittim. Bu ihtilafı çözebilecek mekanizmalar, hukuki mekanizmalar ve uluslararası yasalar var. Baskı, korkutma, askeri faaliyetler bu sorunu çözmenin yolları değil. Umarım ilgili tüm taraflar bunun farkına varacaklar ve müzakere masasına geri dönerek aralarındaki ihtilaflara çözüm bulacaklardır” diye konuştu.

Pompeo, Eylül ayında önce Güney Kıbrıs, daha sonra da Yunanistan’da temaslarda bulunmuştu. (Kaynak: Amerika'nın Sesi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR