Pompeo: Macron'la Türkiye'nin saldırgan tavrını görüştük

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'yi de kapsayan veda turuna Fransa'dan başladı. Pompeo, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la Paris'te yaptığı görüşmede, 'Türkiye'nin saldırgan eylemlerini konuştuklarını' söyledi; "Avrupa ve ABD, 'Erdoğan'ı, bu tür eylemleriyle halkının çıkarına iyi hizmet etmediğine' ikna etmek için birlikte çalışmalı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye dahil yedi ülkeyi kapsayan bir veda gezisine Paris'ten başlayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la 'Türkiye'nin saldırgan eylemlerini konuştuklarını' söyledi. Le Figaro gazetesine demeç veren Pompeo, "Türkiye'nin son dönemdeki eylemlerinin çok saldırgan olduğu konusunda Macron'la aynı fikirdeyiz" dedi.

Dağlık Karabağ, Libya ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelere atıfta bulunan Pompeo, "Avrupa ve ABD, Erdoğan'ı bu tür eylemlerin halkının çıkarına olmadığını ikna etmek için birlikte çalışmalı" diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanı, 'Türkiye'nin askeri kapasitesini giderek daha fazla kullanmasının kendileri için endişe sebebi olduğunu' belirtti. Pompeo, "Endişemizi kamuya açık ve özel görüşmelerde açıkça dile getirdik. Avrupa ve ABD, 'Erdoğan'ı, bu tür eylemleriyle halkının çıkarına iyi hizmet etmediğine' ikna etmek için birlikte çalışmalıdır" dedi.

Pompeo, 10 gün sürecek gezide Fransa ve Türkiye'nin yanı sıra Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek. Paris'ten İstanbul'a inen Pompeo, Türkiye'de sadece Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşecek. ABD Dışişleri Bakanı'nın Ankara'da yetkililerle temasta bulunmama kararı tepki çekmişti. Pompeo'nun kendisini Ankara'ya davet eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bu teklifini reddederek Türk meslektaşını İstanbul'a çağırdığı iddia edilmişti. (DIŞ HABERLER)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR