Polonya'da kürtaj yasağı davası: AİHM, hak ihlali kararı verdi

AİHM, 14 haftalık fetüsüne Down sendromu teşhisi konan ancak ülkedeki yasak sebebiyle kürtaj olamayan kişinin başvurusunu kabul ederek özel ve aile hayatı hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

"Kürtaj bir kadın hakkıdır."
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Polonya’da fetüsüne Down sendromu teşhisi konan hamile kadının Polonya'da yasak olması sebebiyle kürtaj olamamasının özel hayat ve aile hayatı haklarını ihlal ettiğine hükmetti.

DHA'nın haberine göre, Polonya’da 2020'de 14 haftalık hamileyken fetüsüne Down sendromu tanısı konan bir kadının, Polonya’da 2020’de alınan hamilelikte gerekli hiçbir durumda kürtaj yapılamayacağı yasası sebebiyle kürtaj yaptıramadı. AİHM, kürtaj için Hollanda’ya gitmek zorunda kalan kadının özel ve aile hayatı haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Polonya hükümetinin kürtaj yaptıran kadına manevi tazminat olarak 15 bin euro, maddi zarar için ise 1004 euro tazminat ödemesine karar verdi.

FEDERA: NEDENİ NE OLURSA OLSUN YASAL KÜRTAJA ERİŞİM OLMALI

Polonya'da kadın hakları konusunda çalışan sivil toplum kuruluşu FEDERA, 14 Aralık Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Polonya'da yaşayan her kadın adına bu karar için mücadele ettik. Bu karar bir dönüm noktası ve Polonya'da kadınların bu kadar acı çekmesine neden olan Polonya yasalarının değişmesi gerektiğine dair bir başka argüman. Polonya'nın yeni hükümetinin kürtaj yasasını kaldırılmasını bekliyoruz. Polonya Anayasa Mahkemesi'nin kararından önceki yasal duruma geri dönüş (yani üç, kürtajın kesin yasal dayanağı) yeterli değildir; gerekli olan şey, nedeni ne olursa olsun yasal kürtaja erişimdir” ifadelerini kullandı.

'BAŞLANGIÇTA YASAL KÜRTAJIN MÜMKÜN OLDUĞU 3 DURUM VARDI'

AİHM kararında, Polonya’da 1993 itibariyle yasaklanan kürtaj işleminin sadece üç gerekli durumda esnetilebildiği ancak bu durumların 2020’de tamamen kaldırıldığı ifade edildi. Gerekli durumlar ile ilgili olarak ise şu bilgiler paylaşıldı:

“Başlangıçta, 93 Yasası yasal kürtajın mümkün olduğu 3 durumu öngörüyordu: Hamileliğin annenin hayatını veya sağlığını tehlikeye atması; fetüsteki anormallik riskinin yüksek olduğu veya hamileliğin cinsel saldırı veya ensest sonucu olduğuna inanmak için nedenlerin olduğu durumlar.

1997'de zor yaşam koşulları veya zor kişisel durumlar nedeniyle kürtaja izin verecek şekilde değişiklik yapıldı. Ancak kısa bir süre sonra Anayasa Mahkemesi şu kararı verdi: Bu durum, 104 milletvekilinin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi'nin 22 Ekim 2020 tarihli kararıyla değişti. Anayasa Mahkemesi özellikle 1993 tarihli kanunun, fetüsteki anormallikler nedeniyle yasal kürtajla ilgili hükümlerin Anayasa'ya aykırı olduğuna karar verdi. Bu karar 27 Ocak 2021’de yürürlüğe girdi." (DIŞ HABERLER)