CHP'den HDP operasyonuna tepki: Sindirme operasyonu yapıyorlar

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. HDP’li siyasetçilere yönelik operasyonların iktidar tarafından ‘gündem değiştirmek’ adına yapıldığını ifade eden Özel, “6-8 Ekim olaylarının üzerinden altı yıl geçti. Hangi yeni delil var bilmek isteriz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 5-9 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı verilenler arasında HDP’li eski milletvekilleri Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, belediye başkanları ve MYK üyeleri de var. Kararın ardından Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Nazmi Gör, Beyza Üstün, HDP’li Can Memiş, Gülfer Akkaya, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, eski HDP Sözcüsü Günay Kubilay, Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve Dönem Sözcüsü Perihan Koca, HDK-HDP Kadın Meclisi üyesi Dilek Yağlı, Hakan Gülseven, gözaltına alındı. Gözaltı süresinin 4 gün olacağı kaydedildi. İstanbul’da da gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından emniyet müdürlüğüne götürüldü.

'SİNDİRME OPERASYONU YAPIYORLAR'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. HDP’li siyasetçilere yönelik operasyonların iktidar tarafından ‘gündem değiştirmek’ adına yapıldığını ifade eden Özel, “6-8 Ekim olaylarının üzerinden altı yıl geçti. Hangi yeni delil var bilmek isteriz” dedi. Özel ‘in konuya ilişkin açıklamalarının satır başları şöyle:

HDP’NİN ELİNDE KALMIŞ SON İL BELEDİYE BAŞKANI: Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ve eski TBMM İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu HDP’nin eski MYK üyelerine yönelik bir operasyon yapıldı. Mevzu altı yıl önce. 6-8 Ekim olayları olarak bilinen olaylarla ilgili Ayhan Bilgen daha önce tutuklandı. Dokuz ay tutuklu kaldı ve serbest bırakıldı. Anayasa Mahkemesi’ne haksız tutuklandım diye başvurdu. Anayasa Mahkemesi 2017 yılında verdiği kararla, ‘Olayların olduğu ve HDP’nin MYK bildirisinin yazıldığı gün Ayhan Bilgen’in o toplantıya katılmadığı anlaşılmıştır. Bu yüzden o bildiriden sorumlu tutulamaz, hak ihlaline uğramıştır’ dedi ve yattığı dokuz ay için tazminat verin dedi. Bugün Ayhan Bilgen’i 6-8 Ekim olaylarında MYK üyesi olduğu için gözaltına alıyorlar. Sebep? Çünkü Kars’ın seçilmiş belediye başkanı ve HDP’nin elinde kalmış son il belediye başkanı. Eski görüntüler televizyonlarda dönebilir ve ekonomideki bu çöküş konuşulmayabilir ve yeniden Türkiye başka bir gündemin, AKP ve MHP için kendileri için elverişli bir gündemin içerisine çekilebilir diye düşünüyorlar.

KAÇIP GİDERSE İŞİNİZE GELİR: Sırrı Süreyya Önder tutuklandığında bu iddialar kendisine soruldu. Bu iddialara kendisi savunma yaptı , bundan dolayı ceza almadı ve dışarıya çıktı. Eğer bundan dolayı ceza almadıysa zaten bitmiş. Yattığı ceza bununla ilgiliyse neden bir daha götürüyorsunuz. Ayhan Bilgen ilin belediye başkanı. Savcı Bey telefon açsa, Ayhan Bey ifadenize ihtiyacımız var dese bırakıp gidecek değil herhalde belediyeyi. Kaçıp giderse işinize gelir yerine valiyi koyarsınız. Ama Ayhan Bilgen’i yaka paça evinden gözaltına alarak götürüyorlar ve o görüntüleri servis ediyorlar.

BİLDİĞİMİZ YENİ BİR DELİL YOK: Biz 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili ölen elli vatandaşımızı, Yasin Börü’yü de ayırmadan, Mert Değirmenci’yi de ayırmadan, Şanlıurfa’da ölen Aynur Kudin’i de ayırmadan hepsi için yüreğimiz yanıyor. Bugün Sayın Mithat Sancar olaylarda ölenlerin büyük kısmının HDP üyesi olduğunu söyledi. Bu da önemli bir veridir. ‘Olaylarda ölen Yasin Börü’ye ciğeriniz yanmıyor mu’ diyen AK Partililer soru sorarlar. Bu da kıymetli bir tespittir. Ölenlerin hiçbirisini ayırmadan 6-8 Ekim olaylarına üzülüyoruz, ağlıyoruz, yüreğimiz yanıyor. Sorumlular varsa çıksın ama sorumsuzluğu Anayasa Mahkemesi tarafından tescil edilmiş bir belediye başkanını görevinden almak, onu kriminalize etmek onun üzerinden Türkiye siyasetinde başka bir çalkantı yaratmaya çalışanlara karşı da milletimiz uyanık olsun, meseleyi doğru bir açıdan görelim. 6-8 Ekim olaylarının üzerinden altı yıl geçti. Hangi yeni delil var bilmek isteriz. Bizim bildiğimiz yeni bir delil yok.

SİNDİRME OPERASYONU YAPIYORLAR: Tabii bir açıklama bekleriz. Ne açıklama bekleriz? Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye özel temsilcisi, Türkiye’nin de yakından tanıdığı James Jeffrey, Suriye’de Türkiye’nin terör örgütlerine müdahale etmeyeceği garantisini verdi. Bu garantiyi bizim adımıza Jeffrey nasıl veriyor? Bizimkiler kime tamam olur dedi? Recep Tayyip Erdoğan bu konuda Trump’a ne dedi? Suriye özel temsilcisi bizim adımıza bu garantiyi nasıl veriyor hakikaten manidar. Bugüne kadar yalanlanmadığına göre doğruluyor. Bu doğru olsa anında ‘Eyy Jeffrey sen nasıl konuşuyorsun, bizim terör örgütüne saldırmama, bizim terör örgütüne müdahale etmeme garantimiz olmaz’ derlerdi. Demeyip de susuyorlar. Sonra altı yıl önceki bir mesele üzerinden bir algı operasyonu ve sindirme operasyonu yapıyorlar. Altı yıl önce Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmadan hemen önce muhalefet kulisine gelirdi. Muhalefet kulisinde MHP’lilerle oturmazdı. Çünkü onlar MHP’yle birbirlerinin yüzlerine bakamayacak hakaretler etmişlerdi. Ben burada tekrar etmekten utanç duyarım. Bizimle de konuşmazdı. Bizim de öyle bir merakımız yoktu. Ama Sırrı Süreyya Önder’le çok samimi çay, kahve içip şakalaşırlardı altı yıl önce. Ben oradaydım. Muhalefet kulisinde Sırrı Bey’in çayını içmeye gelirdi de bize gelmezdi, beklemezdik de. MHP’yle de göz göze gelmezlerdi. Şimdi MHP’yle birlikte altı yıl önceki Sırrı Süreyya’yı yargılamaya kalkıyorlar. Ama Jeffrey diyor ki, ‘Türkiye söz verdi terör örgütlerine müdahale etmeyeceksin diye’ buna da susuyorlar. Bunu vatandaşlarımızın değerlendirmelerine ve vicdanlarına havale ediyoruz. Bize gösterilen fotoğraf başka bir görüntü ama başka yerde başka işler oluyor. Bizim milletimizin feraseti bu tip kandırmacaları, bu tip aldatmalara aldanmayacak kadar yerindedir.

CHP’DEN GÖZALTILARA TEPKİ: HINÇLA DEVLET YÖNETİLMEZ

HDP’ye yönelik operasyonlara ilişkin açıklama yapan CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, operasyonlara ilişkin zamanlamanın manidar olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye bu sabaha yine göz altılarla uyandı. Gözaltına alınan kişiler önceki dönemde milletvekilliği yapmış siyasetçiler, biri halk iradesiyle seçilmiş ve halen görevde olan belediye başkanı. Gaspla, hınçla, hırsla devlet yönetilemez. Apar topar, sabaha karşı evlere baskınla gözaltı ile hangi mesaj verilmek isteniyor, kim kime neden gözdağı veriyor? Savcılık davet usulüyle ifadelerini alabilecekken derdestin gerekçesi ne? Evleri yurtları adresleri belli olan siyasetçileri itibarsızlaştırma göstergesi! Zamanlama manidar: Kobani'den 6 yıl sonra! Daha dün Merkez Bankası tarafından 2 puanlık faiz artışına gidildi. ‘Faizler düşerse enflasyon düşer’ diyen sarayın ekonomi bilmez tek adamının ve sosyete damadının gündem değiştirme çabasını boşa düşürmek gerekiyor.”

[inline-ads adscode='gdad-news-inline' orientation='box' adnum='1' /]

'SARAY'A DÜĞÜN HEDİYESİDİR!'

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu operasyona tepki göstererek, “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de operasyon sonrası gözaltıların hukuki değil siyasi olduğunu vurgulayarak, "6 yıl önceki Kobani olayları gerekçesiyle bugün yapılan gözaltılar hukuki değil siyasidir. Anayasa Mahkemesi'nin daha önce hak ihlali kararı verdiği Ayhan Bilgen'in de gözaltına alınması konunun siyasi olduğunun delilidir. Kimse kusura bakmasın HDP'yi ve demokratik siyasi alanı kriminalize etmeye çalışmak Türkiye'ye yapılan büyük bir kötülüktür. Toplumu daha fazla gererek kutuplaşmadan menfaat bekleyen Saray aklı 83 milyonun huzur ve refahını yok ediyor" şeklinde konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Kardeşim Sırrı Süreyya Önder’e yaptığınız zulümdür" diyerek operasyonu eleştirdi: "Tam altı yıl sonra yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan yüzlerce siyasetçiye yaptığınız zulümdür. Bunların sonunda zulmünüzde boğulursunuz."

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş ise operasyonların, "Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakmamak için yapıldığını" söyleyerek tepki gösterdi. Yarkadaş sosyal medya hesabında şu görüşlere yer verdi: "Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakmamak için HDP'li 82 kişiyi daha gözaltına aldılar. Bu gözaltılar, Demirtaş'ın son 15 günde yaptığı gündem yaratan açıklamaların ardından geldi. İktidar, HDP'yi tasfiye etmek ve 'dikensiz gül bahçesi' yaratmak istiyor. Kuşkusuz ilk hedef bu. İkinci hedef ise muhalefet blokunda derin bir çatlağa ve yarılmaya yol açmak. AKP-MHP iktidarı, HDP'yi 'şeytanlaştırarak' hem muhalefetin bir araya gelmesini engellemek, hem de HDP'yi etkisizleştirmek istiyor. 2022'de yapılması planlanan seçimde çok güçsüz bir HDP hedefleniyor. Tabii bu arada bir taşla birkaç kuş da vuruluyor. Aynı suçlamadan daha önce de gözaltına alınmış olan KARS'ın SEÇİLMİŞ Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de gözaltına alınarak muhtemel bir kayyımın yolu açılıyor. İktidar seçilmiş hiçbir HDP'linin aldığı oyu 'halkın iradesi' olarak kabul etmiyor. Bu bağlamda, muhalefetin utangaç tavrını bir kenara atması, HDP'lilere yönelik hukuk dışı ve tamamen siyasi olan bu operasyonlara tepki göstermesi gerekir. HDP'nin tasfiye edilmek istenmesine karşı çıkmak hepimizin görevidir. HDP'siz demokrasi tek kanatlı kuştur."

SEYİT TORUN VE GÖKÇE GÖKÇEN'DEN TEPKİ

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, beraat edip tazminat kazandığı davadan bugün tekrar gözaltına alındı. Seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz!” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de sosyal medya hesabından "Koca saraylarda hakim ve savcılar, serbestçe gezen istismarcılar ve mafyalar, içeri atılan siyasetçiler. Bunlar gündem değildir, yok edilen hayatlardır. Türkiye’de insan hayatını birilerinin oyun bahçesi olmaktan çıkaracağız. HDP’li siyasetçilere 6 yıl önce yargılandıkları bir konuda bugün Bahçeli sonrası döneme hazırlık hesaplarıyla yapılan gözaltı operasyonu, HDP’ye oy veren milyonlarca kişiye de “sen buraya ait değilsin” mesajıdır. Herkesin aidiyet hissedebileceği bir demokrasiye ihtiyacımız var" diye mesaj paylaştı.

DÜĞÜNDEN SONRA ERDOĞAN'A GİDEN BAŞSAVCI ELEŞTİRİLMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde düğünü yapıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı külliyesine giderek Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etmesiyle eleştirilen Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından yürütülen soruşturma bir yıl önce başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında ilk olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın ifadesi alınmıştı. Tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilen Demirtaş, aynı gün 'Kobanê soruşturması' kapsamında ifadesi alınarak, hakkında yeniden tutuklama kararı verilmişti.

(HABER MERKEZİ)

RTÜK üyesine de Kobanê gözaltısıRTÜK üyesine de Kobanê gözaltısı

HDP'ye Kobanê operasyonu: 82 gözaltıHDP'ye Kobanê operasyonu: 82 gözaltı

Etiketler HDP operasyon CHP
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR