7 vekil için Kobanê fezlekesi düzenlenecek

20 HDP üye ve yöneticisinin Kobanê eylemleri gerekçesiyle bugün gözaltına alındığını açıklayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eylemler sırasında HDP MYK Üyesi olup halen milletvekili olan 7 kişi için de fezleke düzenleneceğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kobanê eylemleri ile ilgili olarak bugün HDP'ye yönelik gerçekleştirilen gözaltıların ardından soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yeni bir açıklama geldi. Açıklamada, Kobani eylemleri sebebiyle haklarında soruşturma başlatılan 7 milletvekili hakkında fezleke düzenleneceği belirtildi.

Savcılık açıklamasında bugün soruşturma kapsamında 20 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, "Yakalanamayan (61) şüphelinin bir kısmının PKK/KCK terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldıkları bir kısmının da yurt dışında olduğu tespit edilmiştir. Bu şüpheliler yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızca tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılması talebinde bulunulacaktır. Yurt içinde olduğu anlaşılan (1) şüphelinin de yakalanması çalışmalarına devam edilmektedir" denildi.

FEZLEKE DÜZENLENECEK

Açıklamada ayrıca eylemlerin yaşandığı tarihlerde HDP MYK üyesi olan ve halen milletvekili oldukları anlaşılan 7 kişi hakkında, Anayasa’nın 83. Maddesi gereğince aynı soruşturma kapsamında milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke düzenleneceği ifade edildi. Ayrıca aynı tarihlerde MYK üyesi olup da halen başka suçlardan tutuklu/hükümlü olarak kapalı ceza infaz kurumunda bulunan 4 kişi hakkında da soruşturma işlemlerine devam edildiği belirtildi.

Savcılık açıklamasında belirtilen ve halen milletvekili olan isimler şöyle: Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İstanbul Milletvekilleri Pervin Buldan, Hüda Kaya ve Hakkı Saruhan Oluç ile Van Milletvekili Sezai Temelli ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay. (HABER MERKEZİ)

Etiketler HDP eylem kobane