CHP: Sayın Şentop Berberoğlu’nu göreve davet etmeli

CHP heyeti, Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' kararından sonran Enis Berberoğlu'nun Meclis'e dönmesi için TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü. CHP'li Engin Altay, "Geciken adalet adalet değildir. Biz Sayın Başkanı bu konuda menfi görmedik, bunun altını çizmek isterim. En makul olanı TBMM Başkanı Sayın Şentop'un Berberoğlu’nu göreve davet etmesidir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve PM üyesi Bülent Tezcan TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Anayasa Mahkemesi’nin 4 Haziran’da vekilliği düşürülen Enis Berberoğlu ile ilgili kararı sonrası bir görüşme yaptı.

Meclis’te düzenledikleri basın toplantısında Şentop ile görüşmelerini anlatan Engin Altay, “Yaklaşık bir saat sayın başkan ile görüştük. Çok da iyi oldu. Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nin kararının 4 Haziran 2020 tarihinde TBMM’de okunmasıyla yeni bir süreç başlamıştı. Aslında Şentop, dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa değişiklik teklifinin görüşmesi sırasında, yeni yapılacak seçimle dokunulmazlıkların yeniden kazanılacağını, TBMM tutanaklarında kayıt altına aldırmıştı. Şimdi Anayasa Mahkemesi verdiği kararla, bunun bir hak ihlali olduğunu, Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin 4 ay süreyle tayin ve tespit etmiştir" diye konuştu.

'SAYIN BAŞKANI MENFİ GÖRMEDİK'

Anayasa Mahkemesi kararı ile Türkiye’de bir ilk yaşanacağını kaydeden Altay, “Burada iki nokta çok önemli. Birincisi Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı. İkincisi Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını nasıl değerlendireceği. Bir diğer nokta da nasıl bir usul ihdas edileceği noktasıdır. İlk defa böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Herkes, Yargıtay kararının TBMM’de okunması işleminin hükümsüz kaldığı noktasında hemfikir. Şimdi oluşan mağduriyetin hangi yöntemle ortadan kaldırılacağı noktası önem taşıyor. Bir an önce hak ihlali durumunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Usul ihdası bakımından Enis Berberoğlu'nun Meclis'teki görevine başlaması noktasında çeşitli şekil şartları ve usuller mümkündür. Bizce bunun en makul olanı TBMM Başkanı'nın Enis Berberoğlu'nu göreve davet etmesidir. Enis Berberoğlu'nun bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. Biz Sayın Başkanı menfi görmedik. İnce eleyip, sık dokumasına da itirazımız olmaz" dedi.

'GEREKÇELİ KARAR YETERLİDİR'

Engin Altay, Enis Berberoğlu’nun uğradığı hak ihlalinden kaynaklı mağduriyetin giderilmesi ve İstanbul halkının ona verdiği temsil görevini yapabilmesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Bunun önünde hiçbir hukuk engel yok. Yeniden seçim yapılması halinde dokunulmazlık yeniden kazanılır. Anayasa’nın 83’üncü maddesi çok açık. Dokunulmazlık seçimle kazanılır ya da kaybedilir. Enis Berberoğlu, dosyası Yargıtay’da iken 24 Haziran 2018 seçimleri olmuş ve Enis Berberoğlu yeniden milletvekili seçilmiş ve yeniden dokunulmazlık kazanmıştır. Anayasa’nın 83’üncü maddesine göre yargılamayı durdurması gerekirken, Yargıtay 16. Dairesi’nin üyeleri yanlış bir takdir yapmış, Anayasa Mahkemesi de aldığı kararla bu yanlışı düzeltmiştir. Bize göre Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararını yok hükmünde saymak için yeterlidir.” (DUVAR)