İBB meclisinde 'internetçi arkadaş' atışması

AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB Meclisi'nde, "metrolara internet gelmesi" talebiyle konuşan İYİ Parti Meclis Üyesi Vedat Taylan Yıldız'a, "İYİ Parti'de konuşan 'internetçi arkadaşımız' galiba sanal dünyada çok fazla geziyor" diye yanıt verdi. Yıldız ise "Bana 'İnternetçi arkadaş' diyerek gençlerimizin internet talebini aklınca aşağılamaya çalışıyor" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Üyesi İYİ Partili Vedat Taylan Yıldız, İBB’nin metrolarda internet hizmeti vermek için Kasım ayında yaptığı başvuruya İstanbul Valiliği'nin 10 aydır yanıt vermediğini açıkladı.

Yıldız, İBB’nin Eylül ayı toplantısında yaptığı konuşmada, internet erişiminin lüks olmadığını, suya ve elektriğe erişim kadar önemli ve bir hak olduğunu belirtti. İnternetin öneminin pandemi döneminde daha iyi anlaşıldığını söyleyen Yıldız, metrolarda internet olmadığı için 16 milyon İstanbullunun, metroda seyahat ederken, dünya ile bağlantısının koptuğunu vurguladı. Yıldız, şunları söyledi:

'SON DEPREMDE 40 BİN İSTANBULLU'YA DEĞİL YARDIM ETMEK, ULAŞAMADIK BİLE'

“Büyükşehir Belediyemizin övgüye değer bir çabası var. İstanbulluların internete erişimini sağlayabilmek için otobüslerden parklara, meydanlardan, konser salonlarına günlük 1GB ücretsiz WI-FI hizmeti sunarak üstüne düşen görevi yapmaktadır. Bu hizmet İstanbullular tarafından o kadar sevildi ki 2.7 milyon kullanıcıya ulaştı.

Acil bir durumda metrodaki vatandaşlarımızı hızlı bir biçimde nasıl bilgilendireceğiz. En son 26 Eylül 2019’da yaşadığımız deprem sırasında da, gördük ki güçlü ve kesintisiz bir haberleşme şebekesi taviz veremeyeceğimiz bir zorunluluktur. O gün, o saatte 40 bin hemşehrimiz metro ile seyahat ediyordu. Biz, bugün burada takım elbisesini giyip gelmiş, göğsü kabararak Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi sıfatımızla gezinirken, bize canları emanet edilmiş 40 bin İstanbullu'ya değil yardım etmek, ulaşamadık bile. Neden? Metrodalar diye."

'İSTANBULLU YERYÜZÜNE ÇIKMAYI BEKLİYOR'

İYİ Partili Meclis Üyesi Vedat Taylan Yıldız konuşmasında dünyadan da örnekler verdi: “Tokyo’da yaşayan bir Japon, karanlığa düşmüyor. New York’taki bir Amerikalının metrosunda internet var. Moskova’da işine giden bir Rus, metrosunda çalışmaya devam ediyor. Roma’da kreatif iş yapan bir tasarımcı, üretimini metrosunda yapabiliyor. Paris’te Fransızlar metrosunda kedi videolarını izleyebiliyorlar. Taşkent’te de durum aynı. Dünya kentinde yaşayan İstanbullu yeryüzüne çıkmayı bekliyor. 21. yüzyılın, ikinci on yılında.”

'PROJENİN BELEDİYEYE MALİ YÜKÜ YOK, TAM TERSİ KİRA GELİRİ SAĞLAYACAK'

İYİ Partili Yıldız dünyanın belli başlı kentlerinde metrolarda internet hizmeti verildiğini, İBB'nin de hem baz istasyonu kurmak hem de ücretsiz WI-FI hizmeti sağlayabilmek için, Valiliğe 5 Kasım 2019’da başvurduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

"Burada amaç iki taraflı iletişimi sağlamaktı. 10 ayı aşkın süredir 16 Milyon İstanbulluyu temsil eden Büyükşehir Belediyemize cevap gelmedi. Kaldı ki Büyükşehir Belediyemize bu projenin hiçbir mali yükü yok. Tam tersine baz istasyonlarından kira geliri sağlayacağız. Ve bu para İstanbullulara hizmet olarak geri dönecek. Ayrıca kuracağımız WI-FI ağı da geliştirdiğimiz ortak bir reklam modeliyle kendi masrafını misliyle karşılayacak. Hem Büyükşehir Belediyemiz para kazanacak, hem de vatandaşımızın en önemli taleplerinden birini karşılamış olacağız."

GÖKSU'DAN YILDIZ'A 'İNTERNETÇİ ARKADAŞ' YANITI

İBB Meclisi'nde, 'metrolara internet gelmesi' talebiyle konuşan Yıldız'a, İBB'nin AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, "İYİ Parti'de konuşan 'internetçi arkadaşımız' galiba sanal dünyada çok fazla geziyor. İstanbul Valimizin konuyla ilgili herhangi bir müdahalesi ve ya engellemesi bulunmamaktadır," şeklindeki ifadelerle yanıt verdi.

Bunun üzerine tekrar söz alan Yıldız, Göksu'nun kendisine 'internetçi arkadaş' diyerek hitap etmesine tepki gösterdi: "Ben 'internetçi arkadaş' değilim, ismim Taylan Yıldız. Stanford'dan da doktoram var. Onun için öncelikle herkes bir kendine gelsin."

Yıldız'ın bu sözleri söylediği sırada başta Göksu olmak üzere AK Partililer gülmeye başladı.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımla bir kez daha tepki gösteren Taylan Yıldız, "Bana 'İnternetçi arkadaş' diyerek gençlerimizin internet talebini aklınca aşağılamaya çalışıyor. Gençler, bu siyasetçiler sizin dünyanızı zerre kadar anlamıyor. Ama ben sonuna kadar sizin internetçi abiniz olmaya ve haklarınız için savaşmaya devam edeceğim" açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR