Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na ziyaret: Güzel bir başlangıç

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, görüşmede ittifak konusunun gündeme gelmediğini söyledi. Davutoğlu da siyasi liderlerin görüşmelerinin normalleştirilmesi gerektiğini belirterek “Bu ziyaretler umarız Türk siyasetinde yeni bir çizgiyi açar” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu. Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde saat 13.00’te başladı. görüşmeden sonra iki lider basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu:

* Size ve arkadaşlarınıza yürekten teşekkür ediyoruz. Aydınlık bir genel merkeziniz var, hayırlı uğurlu olsun. Siyasette ilk adımları atan, gelenek oluşturmaya çalışan Gelecek Partisi yöneticilerini yürekten kutluyoruz.

* Türkiye’nin sorunlarını, ekonomiyi, demokrasiyi görüş alışverişinde bulunduk. Özellikle demokrasi konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmamız ve ortak söylem oluşturmamız çok önemliydi. Biz Türkiye’de herkesin düşüncesini ifade edebileceği bir Türkiye özlemini dile getirdik.

‘ATATÜRK’ TARTIŞMASI

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu üzerinden süren Atatürk tartışmalarına ilişkin olarak, “Dün bu konuda gerekli açıklama yapıldı. Benim merak ettiğim konu şu Türkiye’de milyonlaca insan çöp konteynerlerinden geçinirken özellikle belli bir medya grubunun bunu çok öne çıkarmasını anlamış değilim. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesin ortak değeridir” dedi.

İTTİFAK KONUSU GÜNDEME GELMEDİ

Görüşmede ittifak konusunun gündeme gelmediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu ziyaret tümüyle bir hayırlı olsun ziyaretiydi, ittifak konusu gündeme gelmedi. Bir siyasi iktidar, iktidarda kalacağım diye sürekli seçim kanunları ile uğraşıyorsa gidici demektir. Ülkenin sorunlarını değil, kendi sorunlarını düzeltmeye yönelik düzenlemeler yapıyor" diye konuştu.

DAVUTOĞLU: GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ

Davutoğlu ise şu açıklamaları yaptı:

* Kendi mahallelerimizden çıkarak bütün vatandaşlarımızı kucaklayacak bir siyasi iklim gerekli. Sayın Genel Başkan’ın ziyareti güzel bir başlangıç. Biz kendisi ile Başbakanlık görevim esnasında da görüştük. Yeri geldi rekabet ettik. Bütün siyasi liderlerin birbirleri ile konuşmasını bir zaruret olarak görürüz. Son derece çetin ekonomik şartlar var, dış politikada çok zorlu süreçlerden geçiyoruz. İçeride gerilim potansiyellerini tahrik etmek isteyen çevreler. Bizim yapmamız gereken sık görüşmelerle bütün bu konularda Türkiye’nin hak ettiği bir siyasi çizgiyi takip etmektir.

* Türk siyaseti kendi çizgisini oluşturur, bu bağlamda her görüşmeyi hemen bir ittifak çabası olarak görmeden hepimizin bu görüşmeleri normalleştirmemiz lazım. Siyasi liderlerin görüşmeleri normal görüşmelerdir.

* Eğer iktidarda olanlar yeni bir seçim mevzuatı getiriyorlarsa bu oyunun kuralları içinde yeniden iktidara gelemiyorlar demektir. Genellikle de bir sonraki seçimde hep zararlı çıkar onlar. Bunlardan biz çekinmeyiz, korkmayız.

* Bırakın iş birliği kavramını öyle bir iktidarla muhatabız ki; geçtiğimiz iki bayram, bırakın ihtilaf ya da iş birliği konularını konuşmayı, bayramlaşma teklifimiz reddedildi. Bu ziyaretler umarız Türk siyasetinde yeni bir çizgiyi açar. (HABER MERKEZİ)