Hasan Subaşı: Yanlış karardan doğan tazminatlar, hâkim ve savcılardan tahsil edilsin

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, TBMM’ye verdiği kanun teklifiyle yargılamalarda devletin yanlış kararlar yüzünden ödediği tazminatların, kararı veren hâkim ve savcılardan tahsil edilmesini istedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Subaşı, kanun teklifinde, devletin yanlış kararlar yüzünden ödediği tazminatların, kararı veren hâkim ve savcılara rücu edilmesini istedi.

Hasan Subaşı, kanun teklifinin gerekçesinde, 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanununda, haksız fiil veya diğer sorumluluk hâlleri de dâhil olmak üzere hâkimlerin ve cumhuriyet savcılarının verdikleri kararlar veya yaptıkları işlemler nedeniyle tazminat davası açılabileceğini hatırlattı.

’PEK ÇOK KEYFİ VE HATALI KARAR MAĞDURİYET OLUŞTURUYOR’

Subaşı, özellikle ceza yargılamalarında, tutuklama gibi güvenlik tedbirlerinin ’cezalandırma amacıyla kullanılıyor’ algısı yarattığını, pek çok keyfi ve hatalı karar ve uygulamalar nedeniyle mağduriyetlerin oluştuğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu mağduriyetlerin telafi edilmesinin yegâne yolu olarak tazminat kurumu düzenlenmiştir. Tazminat davalarında mağdura ödenen miktarların her ne kadar hâkimler ve cumhuriyet savcılarına rücu edileceği kanunen öngörülmüş olsa da bugüne kadar hâkimler ve savcılara rücu edilen bir tazminat ödemesi bulunmamaktadır. Bu durumun en bariz örneklerinin yaşandığı bir alan basın özgürlüğüdür. Uzun yıllardır her görüşten gazeteci, yargılama, tutuklama ve hatta hapis cezalarıyla karşılaşmış ve son zamanlarda yapılan yargılamalardaki delilsiz dosyalar üzerinden verilen tutuklamalar ve mahkûmiyet kararları oluşturduğu mağduriyetlerle kuşku uyandırmaktadır.”

DEVLET, ÖDEDİĞİ TAZMİNATI YÜZDE 10 ORANINDA HÂKİM SAVCILARDAN TAHSİL ETMELİ

Son olarak Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Barış Terkoğlu gibi gazetecilerin tutuklu yargılanmalarının mağduriyet yarattığını belirten Subaşı, “Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Barış Terkoğlu, Eren Ekinci, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Müyesser Yıldız gibi gazetecilerin yargılamalarında görüleceği üzere, tüm suçlamalardan beraat eden Barış Terkoğlu ve Eren Ekinci gibi gazetecilerin tutuklu olarak yargılanmaları sonucu oluşan mağduriyettir. Dolayısıyla, devlet tarafından ödenen tazminat miktarlarının hâkimler ve savcılara rücu edilerek 1 yıl içerisinde en az yüzde 10 tahsil edilmesi şeklinde kanunen düzenleme zorunluluğu daha özenli olmalarını sağlayacaktır. Siyasi iktidar baskısı da etkisini yitirecektir. Kısmen tazminat ödeme zorunluğu usul ve içtihat haline gelecek dilerse devlet yine tümünü rücu kararı alabilecektir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)