CHP 97'nci yılını kutluyor

Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşunun 97'nci yıldönümünde parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti eşliğinde Anıtkabir'e gitti. CHP İstanbul İl Başkanlığı da Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda çelenk bıraktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), kuruluşunun 97'nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Anıtkabir'i ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet Aslanlı Yol'dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine geldi. Kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelengin mozoleye bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Kılıçdaroğlu daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti ve Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım, temellerini 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923'te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi'nin bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayı Milliye'nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97'nci kuruluş yıl dönümümüzde yüreğimizde taşıyoruz. Yegane amacımız sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmektir. İlke ve devrimleriniz ile ikinci yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında ülkemizi işaret ettiğiniz muasır medeniyeler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürecektir.

Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi'nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yuttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhun şad olsun."

CHP heyeti daha sonra 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kabrine de çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI TAKSİM'E GİTTİ

CHP İstanbul İl Başkanlığı, etkinlikler kapsamında Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Törene CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP'li milletvekilleri ve partililer katıldı. Kaftancıoğlu yaptığı konuşmada "Temellerini 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresi'nde attığınız, 9 Eylül 1923'te de kurduğunuz CHP'nin bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin emperyalizmin karşısındaki kararlığını, Kuva-i Milliye'nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97. kuruluş yıl dönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP'nin sosyal medya hesabından da Kemal Kılıçdaroğlu'nun seslendirdiği bir metinle eski görüntülerin yer aldığı bir video paylaşıldı.

(AA/HABER MERKEZİ)