Gündem saptırma oyununda idam cezası tuzağı

Gazeteci Murat Yetkin, yeniden gündeme gelen idam cezası çağrılarını yorumladı. "Oyun da belli, idam cezasına karşı çıkanları 'Tecavüzü mü savunuyorsunuz?' diye güya ters köşeye yatırmak" diyen Murat Yetkin tarikatlarla AK Parti arasındaki ilişkileri de mercek altına aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Murat Yetkin, önce MHP lideri Devlet Bahçeli, ardından da TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından gündeme getirilen idam cezasının geri getirilmesi talebinin perde arkasını yazdı. Tarikatlarla AK Parti arasındaki ilişkiyi de değerlendiren Murat Yetkin'in YetkinReport'taki 'Gündem saptırma oyununda idam cezası' başlıklı yazısının bir kısmı şöyle:

İdam Cezasının geri getirilmesi talebi gündem saptırma denilemeyecek kadar ciddi bir konu. Üstelik bu defa toplumu öylesine duyarlı bir yerinden vuruyor. Tam da tarikat şeyhinin bir müridinin kız çocuğuna cinsel tacizde bulunmak suçlamasıyla tutuklanıp haberinin yazılmasına, sırf tarikatların sözde ulviyetini koruma çabasıyla yasak getirildiği günlerde. Oyun da belli: idam cezasına karşı çıkanları “Tecavüzü mü savunuyorsunuz?” diye güya ters köşeye yatırmak.

MHP lideri Devlet Bahçeli hemen her vesileyle idam cezasını geri getirme çağrısı yaptığı biliniyor. En son 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında devlete karşı işlenen suçlar vesilesiyle istemişti. Bu defa da başta çocuklara yönelik saldırılar olmak üzere, cinsel saldırı suçları için getirme çağrısı yaptı. Çağrısına TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan da destek gelince işin rengi değişmeye başladı. Şentop hem siyasette hem yargıda etkisi bilinen bir isim, şu anda Erdoğan’ın en yakın çevresi içinde.

Bu filmi defalarca gördük. Meclis’e bu amaçla getirilecek, sonra bir önergeyle içine “devlete karşı işlenen suçlar” eklenecek, sonra bir başka önergeyle devlete karşı işlenen suçların kapsamı genişletecek, tarikatların namına halel gelmesin diye o kapsam daraltılacak, geriye siyasi suçlar kalacak.

İdam cezası İslâm şeriatına uygun ama uluslararası hukukta da Türkiye mevzuatında da artık yok. Kaldırılması uzun süren demokratik mücadeleler sonucu oldu ve buna son noktayı koyan da Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oldu.

YAZININ TAMAMI