CHP'li Öztunç: Doğa için açıklama yasak, AK Partili vekil oğlunun düğünü serbest

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Çanakkale’de maden ve termik santrallere ilişkin eylem ve basın açıklamasının korona virüsü gerekçesiyle yasaklanmasına tepki gösterdi: İktidar, termik santrallere yönelik bir açıklama yapılmasına dahi tahammül edemiyor. Aynı iktidar, AK Parti milletvekilinin oğlunun düğününe 1500 kişi katılmasına ses çıkarmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çanakkale’deki maden arama faaliyetlerine ve termik santrallere ilişkin yapılmak istenen basın açıklamasına, Biga Kaymakamlığı, korona virüsü pandemisini gerekçe göstererek izin vermedi. Kaymakamlığın izin vermediği açıklama CHP Çanakkale İl Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Açıklamaya CHP Doğa ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek katıldı.

'AK PARTİLİ VEKİLİN OĞLUNUN DÜĞÜNÜNE SES ÇIKARMADI'

CHP’li Öztunç, Kaymakamlığı pandemi nedeniyle getirdiği yasağa "Kaymakamlığın bu kararı almasında, Valiliğin etkisi vardır. Valiliğin bu kararı almasında, Ankara’nın etkisi vardır. İktidar, termik santrallere yönelik bir açıklama yapılmasına dahi tahammül edemiyor. Aynı iktidar, önceki gün Kocaeli’nde, Kocaeli AK Parti Milletvekilinin oğlunun düğününe bin 500 kişi katılmasına ses çıkarmadı" diye tepki gösterdi.

Öztunç sadece korona virüsünün öldürücü olmadığını, termik santrallerin de öldürdüğünü vurgulayarak, “Ben Afşin’den biliyorum, yüz binlerce insan sağlık sorunları yaşıyorlar. Maalesef kanser oranları çok fazla. Yaşam koşulları her geçen gün daha da kötü olmaya devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkenin enerjisiz kalmasını istemiyoruz ama biz yenilenebilir enerjiden yanayız" diye konuştu.

"Çanakkale maden şirketlerinin, maden lobicilerinin cirit attığı bir yer haline gelmiş" diyen Öztunç, Kazdağları’nda maden arama şirketlerine verilen ruhsatları hatırlatarak, "Kazdağları bitirilmek isteniyor" ifadesinin altını çizdi.

‘KAZDAĞLARI'NDAN ELLERİNİ ÇEKSİNLER’

CHP’li Erkek ise Kazdağları’nı koruma mücadelesini sürdüreceklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Biga yarımadası, Kazdağları, troas bölgesi aynı zamanda tarih ve kültür coğrafyasıdır. Bu tarih ve kültür coğrafyasına karşı hepimizin sorumlulukları vardır. Kazdağları’ndan ellerini çeksinler. Kazdağları çığlık atıyor, bütün dünya duydu ama saray iktidarı durmak istemiyor. Rant uğruna, toprağımızı, havamızı, suyumuzu tehdit altında bırakıyorlar." (ANKA)