Özgür Özel: Abdullah Gül'ün, CHP'nin adayı olması mümkün değil

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün CHP'nin adayı olup olmayacağı sorulan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Abdullah Gül'ün, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olması mümkün değildir. CHP'nin adayı, CHP'lileri rahatsız edecek hiç kimse olmayacaktır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in dünkü açıklamalarını dikkatle dinlediklerini söyleyen Özgür Özel, "Ömer Çelik, bir süredir AK Parti'deki serbest düşüşe engel olamadıklarının farkında. Ne yaparlarsa yapsınlar artık vatandaşın gönlünde bir yer bulamıyorlar" diye konuştu.

Çelik'in Giresun mitinginin korona virüsü kuralları ihlal ediliği eleştirisiyle ilgili, "O olağanüstü şartlarda oluşan bir fiili durumla ilgili" ifadelerini hatırlatan Özel, "Cumhurbaşkanı'nın her mitinginde koyduğunuz o bariyerleri iki saat önceden boş meydana koyunca nasıl fiili miting oluyor? Miting yapıldıysa bunun sorumluluğunun alınması gerekir. 14 gün sonra Giresun'daki vaka sayısının da alırsın sorumluluğunu" ifadelerini kullandı.

'BU İŞ, BAHÇELİ'NİN BASİTLEŞTİREBİLECEĞİ BİR MESELE DEĞİL'

Bilim Kurulu'nun korona virüsü salgınına yönelik bilime uygun cesur kararlar almasını ve bu kararların bir an önce uygulanmasını beklediklerini belirten Özel, "Bilim Kurulu, kafalarda ciddi soruların olduğu bir kaç konuya açıklık getirmelidir" dedi.

Türkiye'ye gelecek zatürre ve grip aşısı için ithalatçı firmaların stoklarının kontrol edilmesi gerektiğini dile getiren Özel, aşıların ürünlerin karaborsaya düşebileceğine dikkat çekti.

Özel, "Kimsenin kendi tercihine ya da parası olanın erişebildiği, ihtiyacı olanın erişemediği bir sürece sürüklenmemesi lazım. Bu iş, Devlet Bahçeli'nin 'Bayramlarda da trafik kazasında yirmişer kişi ölüyordu' diyeceği kadar basitleştirilip, sıradanlaştırılacak, normalleştirilecek bir mesele değildir. Ölenler bu milletin insanlarıdır" şeklinde konuştu.

'ABD'NİN KARARI BERBAT BİR KARARDIR'

ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) yönelik silah ambargosunu kaldırmasına tepki gösteren Özel, şunları söyledi:

"Amerika'nın aldığı karar, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, berbat bir karardır, kötü bir haberdir. Adanın barışına katkı sağlamaz. Doğu Akdeniz'de suları ısındırmaya devam eder. Kıbrıs'taki kimsenin, kuzeyindeki, güneyindeki kimsenin menfaatine değildir. CHP olarak bunu son derece tehlikeli görüyoruz. AKP iktidarının ABD ile ilişkilerimizi, sağduyu, karşılıklı saygı ve kurumsal bağlardan koparıp, kişiler arası ilişkilere indirmesinin faturasını, giderek kabaran bir faturayı hep birlikte ödüyoruz."

'KILIÇDAROĞLU'NU KİMSE ERDOĞAN VE BAHÇELİ İLE KARIŞTIRMASIN'

Yalova'da CHP'li Muharrem İnce'nin ihraç edilmesi için dilekçesi verildiğine yönelik haberlerin sorulması üzerine Özel, "İki gün önce katıldığımız Merkez Yönetim Kurulunda ve Genel Başkanımızın Sayın Muharrem İnce'nin ihraç edilmesi gibi bir düşünceleri, talebi, böyle bir şeyi akıllarından geçirmeleri dahi söz konusu değil. Bu konuyu, birileri kasıtlı olarak köpürtmeye çalışıyor. Bunu kesin bir dille reddediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştiren Özel, şöyle devam etti:

"Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu kimse Devlet Bahçeli ve Recep Tayyip Erdoğan ile karıştırmasın. Sayın Kılıçdaroğlu'nun demokratik olgunluğu eğer diğer iki liderde olsaydı bugün Türkiye çok başka bir yerde olurdu. Partilerinde en ufak eleştiriyi, 'Kesin ihraç. Atın partiden dışarı. Yollayın bunların hepsini' diye partilerinin kurucularını, partilerinin ikinci genel başkanlarını, üçüncü başbakanlarını, MHP'de Meclis Başkanvekilliği yapmış kadın siyasetçilerini, derhal partiden ihraç edenlerle, demokratik olgunluğu hepimize örnek olması gereken Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu kimse karıştırmasın. Sayın Muharrem İnce'nin böyle bir muamele görmesi asla mümkün değildir. En üst düzeyde nezaket, en üst düzeyde saygı görecektir."

'ADAYIMIZ CHP'LİLERİ RAHATSIZ EDECEK BİRİ OLMAYACAK'

Özgür Özel, Abdullah Gül'ün CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı yönündeki soruyu ise "Abdullah Gül'ün, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanı adayı ilgili düzenlememize göre, CHP'nin Meclis Grubu tarafından aday gösterilecektir. Elbette partimizin yetkili organlarında tartışıldıktan ve bu konu olgunlaştıktan sonra adaylaşacaktır" diye yanıtladı.

"CHP'nin cumhurbaşkanı adayı, CHP'lileri rahatsız edecek, CHP'lerin adaylığından memnuniyetsizlik duyacağı hiç kimse olmayacaktır" diyen Özel, "Abdullah Gül'ün, CHP'nin adayı olması gibi bir konu gündemimizde yoktur. İhtimal dahilinde değildir. Bu haberleri kesin bir dille yalanlıyoruz" ifadelerini kullandı. (ANKARA/AA)