Demirtaş'a ve çocuklarına hakaret eden AK Partili Tamer Akkal: Paylaşımı ben değil danışmanım yapmış

AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, cezaevindeki Selahattin Demirtaş'ın iki çocuğuyla aynı anda görüşmesinin engellenmesiyle ilgili olarak hakaret içeren paylaşımda bulundu. Tepkiler üzerine önce Twitter'daki mesajını silen Tamer Akkal, ardından mesajın kendisine ait olmadığını söyleyip "Bir danışman arkadaşımızın hesapları karıştırarak yaptığı bir paylaşımdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, cezaevinde çocuklarıyla görüşme yapması engellenen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a ve iki kızına hakaret etti. Akkal, daha sonra yaptığı açıklamada paylaşımı kendisinin değil danışmanının yaptığını öne sürdü.

Başak Demirtaş, dün yaptığı açıklamada Edirne Cezaevi'nde 4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın iki çocuğunu birlikte görmesine izin verilmediğini söylemişti. Başak Demirtaş, "Selahattin'in, kızlarımız Delal ile Dılda'yı birlikte görmesine izin verilmedi. Selahattin, pandemi başladığından bu yana kızlarını sadece birer kez, ayrı ayrı görebildi" demişti.

24 Haziran 2018 seçimlerinde Meclis'e İYİ Parti'den giren, seçimin üzerinden 6 ay geçmeden AK Parti'ye geçen Tamer Akkal, Twitter hesabından, "Selo iti enikleriyle görüşemiyormuş. Bizim şehit çocuklarımız da babalarıyla görüşemiyor. Allah ya size verecek, ya bize" diye yazdı.

.

Tepkiler üzerine hakaret mesajını silen Tamer Akkal daha sonra mesajı kendisinin değil bir danışmanının 'yanlışlıkla' attığını ileri sürdü:

"Bugün sabahın ilk saatlerinde resmi sosyal medya hesaplarımdan Selahattin Demirtaş ve ailesi hakkında yapılan paylaşım, şahsım tarafından yapılmamıştır; bir danışman arkadaşımızın hesapları karıştırarak yaptığı bir paylaşımdır.

Aile ve çocuk kavramı, en kutsal değerlerimizdendir. Bu konudaki hassasiyetim bilinmektedir. Milletin vekili makamında olan biri için böyle bir dilin tarafımca kullanılması bir yana, zikredilmesi bile benim dünyama terstir.

Her evladın ideolojilerimizden bağımsız çok değerli ve biricik olduğunu bilen ve evladı olan biri olarak; ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın ırk, dil, din, etnik köken kavramlarından bağımsız çok kıymetli olduğunun bilincinde bir insan olarak, şahsımla ilgisi olmayan paylaşım için çok üzgün olduğumu belirtir, danışman arkadaşımızla ilgili gerekli işlemlerin yapıldığını kamuoyunun bilgisine sunarım."

DEMİRTAŞ'IN AVUKATI: DAVA AÇACAĞIZ 

Selahattin Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Kahraman söz konusu hakaret mesajıyla ilgili Tamer Akkal'a dava açacaklarını Twitter'dan şöyle duyurdu: "Bu zat, insan olamadan milletvekili olmuş bir mahlukat. Aleni bir şekilde hakaret ve tehditte bulunacak kadar cürretkar, yazdıklarını silecek kadar da korkak. Elbette dava açacağız. Lakin insani vasıfları haiz olmadığı için dava ehliyeti olup olmadığından da kuşkuluyuz!"

BULDAN VE SANCAR: İNSANLIK DIŞI HAKARET KABUL EDİLEMEZ

Akkal’ın hesabından, Demirtaş'a ve ailesine yönelik hakarete HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'dan da tepki geldi. "Hakaret insanlık dışı ve skandaldır; kabul edilemez" diyen eş genel başkanlar şunları söyledi:

"Selahattin Demirtaş’ın ve cezaevindeki tüm mahpusların görüş hakkı pandemi gerekçe edilerek hukuksuzca ve vicdansızca engellenmektedir. Demirtaş’ın iki çocuğu ile birlikte kapalı görüş yapma hakkının engellenmesi üzerine Tamer Akkal, resmi Twitter hesabı üzerinden Demirtaş’a hakaret eden bir paylaşım yapmıştır. Akkal’ın paylaşımı Twitter hesabında 1 saat 39 dakika kaldıktan sonra tepkiler üzerine paylaşım silinmiştir. Akkal’ın sonrasında yaptığı paylaşım ise adeta bir trollük itirafıdır. Suçluluğun telaşı içerisinde başvurulan ucuz bir manipülasyondur. Paylaşım sorumlusunun danışmanı olduğunu belirten Akkal, hesapların karıştırıldığını söyleyerek bu hakaretin aslında başka bir hesap üzerinden yapıldığını bir şekilde kabul etmiştir."

"Tüm kamuoyunun dikkatine sunmak isteriz ki, Akkal’ın yazdıkları her türden insanlık değerlerini ayaklar altına alan nefret dilinin bir dışa vurumudur. Bu zehir saçan dil ve üslup, büyük bir öfkeye yol açmış, toplumun vicdanını derinden yaralamıştır. Asla bireysel bir hata, sorumsuzluk veya yanlışlık olarak görülmeyecek derecede ciddidir. Gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklama olayın vehametini ortadan kaldırmamıştır. Toplumu ayrıştıran kutuplaştıran bir zihniyetin bilinçaltını işaret etmektedir. Bu nedenle, bu nefret diline hep birlikte karşı çıkmalı, toplumsal dokuyu bu şekilde tahrip etmesine asla müsaade etmemeliyiz."

"Selahattin Demirtaş 6,5 milyondan fazla insanın iradesidir. Bu ülkede demokrasi, barış ve özgürlüğün tesisi için mücadele etmeye devam etmektedir. Varlığı, mücadelesi, fikirleri, üretimleri partimiz ve halklarımız için çok kıymetlidir. Onun hukuksuzca cezaevinde tutuluyor oluşu bu gerçeği değiştirmez aksine bu iktidarın ve vekillerinin meşruiyetini sorgulatır. Demirtaş ve cezaevinde tutulan tüm seçilmiş siyasetçiler onurumuzdur. Onların isimlerini hakaretle ağızlarına alma cüreti gösterenlere bunu yeniden hatırlatıyor, Akkal hakkında hukuki başvurularda bulunduğumuzu da kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." (HABER MERKEZİ)

Demirtaş'ın kızlarını aynı anda görmesine izin verilmediDemirtaş'ın kızlarını aynı anda görmesine izin verilmedi

Başak Demirtaş: Savcılık gerçekleri çarpıtıyor, yazdıklarımın hepsi doğruBaşak Demirtaş: Savcılık gerçekleri çarpıtıyor, yazdıklarımın hepsi doğru

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR