HDP'li Pero Dündar: Bir kadını polemik konusu yapmamak için sustuk

Cinsel saldırı ile suçlanan Tuma Çelik ile ilgili hazırlanan fezlekede ve yapılan bazı haberlerde "suçu gizlemeye çalışmak" ve "mağdur kadını tehdit etmek"le itham edilen HDP Mardin milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay yaptıkları açıklamalarla iddiaları reddettiler.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, cinsel saldırı suçlamasıyla hakkında fezleke hazırlanan ve HDP'den ihraç edilen Tuma Çelik'le ilgili fezlekede kendisine ve partisine yönelik ifadelere yanıt verdi.

"Şahsıma ve partimize yöneltilen iddialar ve suçlamalar asılsızdır" diyen Dündar yazılı açıklamasında şunları söyledi:

İDDİALAR SALDIRILARDAN BAĞIMSIZ DEĞİL: Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekede, şahsım ve kadın mücadelesi kırmızı çizgisi olan, sadece sözde değil özde de kadın partisi olan partim HDP’ye dönük yer alan aslı olmayan suçlamalar ve iddialara ilişkin kamuoyuna bu açıklamayı yapma gereğini duyuyorum. Kadın mücadelesi, kazanımları her dönem erkek egemen iktidarların hedefi olmuştur. Nitekim bugün bizler hakkında ileri sürülen ve hiçbir gerçekliği olmayan iddiaların da bu saldırılardan bağımsız olmadığını çok iyi biliyoruz.

ASIL HEDEF PARTİMİZ VE KADIN MÜCADELESİ: İktidar temsilcileri ve kalemşörleri tarafından, bu tür olaylar üzerinden kadın mücadelemiz, partimiz, milletvekillerimiz, çalışma arkadaşlarımız hakkında adeta bir algı operasyonu yürütülerek mücadelemizi geriletmek amaçlanmıştır. Ve yine yapılan bu saldırıların asıl hedefi partimiz ve kadın mücadelemizdir. Şahsıma ve partimize yöneltilen iddialar ve suçlamalar asılsızdır. Söz konusu kadınla şahsım ve diğer arkadaşlarımızın yaptığı görüşmelerde de kişi taciz ve tecavüze uğradığına dönük herhangi bir beyanda bulunmamıştır. Kadının beyanı esastır anlayışımızdan hareketle süreci en sağlıklı bir şekilde yürütebilme adına bir duruşla kendisi ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ve her türlü desteği kendisine sunacağımızı belirttik. Kendisini tehdit etme, olayın üstünü kapatma gibi benim ve arkadaşlarım hakkında yapılan haberlerin gerçeklik payı yoktur.

BİR KADININ POLEMİK KONUSU OLMASINI İSTEMEDİK: Şimdiye kadar açıklama yapmamamın gerekçesi de ilk günden beri kadını korumak ve dayanışma içerisinde olmaktır. İlk gün itibari ile de bu asılsız iddialar ve suçlamalara ilişkin cevap verebilirdik ancak bir kadını basın ya da farklı yerlerde tartışma ve polemik konusu yapmak istemedik. Kendisinin de bizden ailesinin ve çevresinin bu durumdan haberdar olmamasına dönük bu yönlü bir talebi olmuştur. Bu yüzden hakkımızda çıkan asılsız haberlere karşı sessizliğimizi korumamızın nedeni de yine kadını koruma ve kollamaya dönüktür. Bir kez daha belirtiyorum ki; kadına yönelik şiddet nereden ve kimden gelirse gelsin bunun karşısında olmaya devam edeceğim. Yapılan bu saldırıları kadın mücadelemize ve örgütlülüğümüze dönük bir saldırı olarak görüyoruz. Kadın örgütlülüğü ve dayanışması ile hiçbir erkeğin ve kesimin mücadelemize zarar veremeyeceğini belirtiyorum.

Günay: Basına yansıyanlar bize bildirilse gözünün yaşına bakmazdık

Tuma Çelik'le ilgili olarak benzer iddialarla medyada gündeme getirilen HDP Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay ise, “Ben kendisine psikolojik desteği kabul ederse yardımcı olabileceğimi söyledim. Kabul etmedi. O nedenle yardımcı olmadım” dedi. Selvi Günay'la görüşmesine ilişkin de şunları yazdı:

"Şimdiye kadar sustum, susmayı tercih ettim” diyen Ebru Günay, "Bize anlatılanlarla basına yansıyanlar farklı" diye konuştu. D.K. ile görüştüğünü doğrulayan Ebru Günay, “Bana hiçbir şekilde taciz, tecavüz ve şiddet demedi. Ben kadını korumak üzerinden hareket ettim. Bugün basına yansıyanlar, o gün bize bildirilse gözünün yaşına bakmazdık. Yoksa tecavüzcüyü korumam. Kimsenin gözünün yaşına bakmam” dedi.

Tuma Çelik olayı üzerine konuştuğum HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da olayın başta kendilerine farklı anlatıldığını belirterek, “Bizim için kadının beyanı esastır. Bu işin peşini bırakmayacağız” demişti. Meclis Hazırlık Komisyonu’nda da Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki karar HDP milletvekilinin katılımıyla oybirliğiyle alınmıştı. (HABER MERKEZİ)