Canan Kaftancıoğlu: Kürsüde yerli ve milli edebiyatı, inince peynir ithalatı

CHP iktidarın ekonomi ve tarım politikalarıyla ilgili 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. İstanbul'da düzenlenen açıklamada konuşan İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, "200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta peynir cenneti olan, dünyada peynir üretiminde ilk onda yer alan ülkemiz yerine; iktidar Venezuela’dan peynir ithal etmeyi uygun görüyor" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, iktidarın ekonomi ve tarım politikalarıyla ilgili Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Kaftancıoğlu, “AKP iktidarı, dünyada peynir üretiminde ilk onda yer alan ülkemiz yerine Venezuela’dan peynir ithal etme kararı aldı. Kürsüden bağırırken yerli ve milli edebiyatı, kürsüden inince vatandaşın ürettiği peynirin değerini düşürmek için yurtdışından peynir ithalatı. Saray hükümetinden bizim ülkemizin insanını, üreticisini, emekçisini neden ezdiğini; neden halka düşmanlık ettiğini açıklamasını istiyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklamaları İstanbul'da, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirildi. İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu konuşmasında iktidarın ekonomi ve tarım politikalarını eleştirdi. Türkiye’de ekonominin pamuk ipliğine bağlı olduğunu söyleyen Kaftancıoğlu, “Ekonomimiz her geçen gün daha kötüye gidiyor. Milyonlarca işsiz, iş arama ümidini kaybetmiş durumda. Üniversitelerden yeni mezun olan gençlerimiz işsizliğin pençesinde. Esnafımız ayakta kalmak için var gücüyle direniyor. İktidar, vatandaşa bu zor günlerinde borç yani kredi teklif ediyor hatta onu bile veremiyor. Ülkemiz, bu iktidar döneminde vatandaşına üç kuruş destek vermek için bağış kampanyası yapacak kadar aciz bir durum daha önce hiç düşürülmedi” dedi.

İktidarın ekonomide izlediği politikalar nedeniyle ortaya çıkan faturanın vatandaşın sırtına yüklendiğini söyleyen Kaftancıoğlu, “Bırakın ülkenin ekonomisinden sorumlu olmayı şu haliyle bakkal çırağı bile olamayacak biri ‘Dolarla ne işimiz var? Kur bu, iner de çıkar da’ diyor. Oysa halkla alay ederek söyledikleri mesele olan Türk Lirası’nın değer kaybetmesi nedeniyle toplu iğneye bile zam geliyor. Ekonomide izlenen bu hatalı politikaların sonucunda ortaya çıkan ağır fatura bugün yine vatandaşın sırtına yüklenmiş durumda” dedi.

Venezuela’dan bazı tarım ürünleri ve peynir ithalatı yapılması kararını eleştiren Kaftancıoğlu, “Son 14 yılda devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL destek hala ödenmedi. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 TL borçlu olduğu anlamına geliyor. İktidardakiler bununla da yetinmeyip adeta çiftçiye düşmanlık edercesine hasat zamanları ithalat kapılarını açıyor; vatandaşın ürettiği ürünün değeri sistematik biçimde düşürüyor. Saray hükümeti, Venezuela’dan vergisiz olarak bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin ithal edilmesine karar verdi. Saray aldığı kararla bu ülkenin üreticisinin elindeki ürünleri değil; Venezuela’daki çiftçinin ürünlerini alıyor” diye konuştu. Kaftancıoğlu, “200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta peynir cenneti olan, dünyada peynir üretiminde ilk onda yer alan ülkemiz yerine; iktidar Venezuela’dan peynir ithal etmeyi uygun görüyor. Her fırsatta ağızlarında sakız gibi çiğnedikleri, dillerinden hiç düşürmedikleri ‘yerli ve milli’ kavramları bu mudur? Kürsüden bağırırken yerli ve milli edebiyatı, kürsüden inince vatandaşın ürettiği peynirin değerini düşürmek için yurtdışından peynir ithalatı” sözleriyle iktidarın ithalat kararına tepki gösterdi.

'VERGİ ÖDEYEN HALK UNUTMAMALI'

Bu kararın ayçiçek ithalatının da kapılarını aralayacağını kaydeden Kaftancıoğlu, “Geçtiğimiz yıl dünyada ayçiçek ithalatında birinciydik. Bu ülkenin insanı, üreten, emek veren, vergi ödeyen halk bunu hiç unutmamalı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ‘Ayçiçeği için 3.5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi, üreticinin maliyetini ancak karşılar’ diyoruz. İktidar ise vergisiz olarak Venezuela’dan ayçiçeği ithal etmenin yolunu yapıyor” dedi.

Kaftancıoğlu, konuşmasının devamında siyasi iktidardan konuyla ilgili yanıt vermesini istediği bazı soruları da şöyle sıraladı:

“Saray hükümetinden bizim ülkemizin insanını, üreticisini, emekçisini neden ezdiğini, neden halka düşmanlık ettiğini açıklamasını istiyoruz. Gıda kıtlığı yaşayan, ekonomisi dibe batmış Venezuela’ya olan bu desteğin sebebi nedir öğrenmek istiyoruz? Neden bizim insanımızın emeği hor görülüyor, kazanacağı üç beş kuruşa göz dikiliyor da başka bir ülkeden ithalat yapılıyor?” (HABER MERKEZİ)