Albayrak: Eğitimli kesim üzerinden öyle bir beyin yıkama var ki...

Muhalefeti eleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Bu ülkenin en ama en bahtsız olduğu nokta muhalefet. Eğitimli kesim üzerinden öyle bir beyin yıkama var ki gerçekleri görememe. 83 milyonun mutlu olmasına üzülen böyle bir muhalefet var mı?" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gelecek yıllarda madencilik alanında "büyük bir sürpriz geleceğini" söyledi. Doğal gaz konusunda Türkiye'nin daha önce Rusya ve İran işbirliği yaptığını hatırlatan Albayrak, "Belki üretici ülke olarak farklı işbirlikleri yapacağız. Rusya ile en zor dönemimizde bile bizi yarı yolda bırakmadı" şeklinde konuştu.

Muhalefeti eleştiren de Albayrak, "Çok doğru şeyler yapılıyor birileri rahatsız oluyor. Bu ülkenin en ama en bahtsız olduğu nokta muhalefet. Eğitimli kesim üzerinden öyle bir beyin yıkama var ki gerçekleri görememe. 83 milyonun bu haberden mutlu olmasına üzülen böyle bir muhalefet var mı?" ifadelerini kullandı.

'BULUNAN KUYUNUN YANINDA İKİ KATMAN DAHA VAR'

NTV'nin canlı yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sabah gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu ve Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'nin sorularını yanıtladı.

Karadeniz'de doğal gaz rezervi bulunmasını değerlendiren Berat Albayrak, "Türkiye önümüzdeki yıllarda bir bakmışız ki cari fazla veriyor. Şu anki rezerv ihtimaliyle çok büyük bir rezerv. Yıllık 15-20 milyarlık tedarik demek. Bu sadece bu haliyle kalsa bile ciddi yüzde 30'luk ihtiyacı kazanmak dışında, Türkiye'nin önemli pazarlıklar kazanacağı bir süreç. Bulunan kuyunun yanında iki katman daha var. Yüzde 30'luk bir pazarlık avantajı sağlayacağız" dedi.

Doğal gazı ne zaman çıkarılacağı sorulan Albayrak, "TPAO bugünkü kapasitesiyle bu gazı oradan çıkararak onu işleyecek sermayeye sahiptir. Doğal gazın çıkışı olarak en hızlı sürede 2023 olarak belirttik. TPAO en hızlı şekilde çıkaracak yapıya sahip. 2023 hedefi gerçekçi bir süredir. Akdeniz'e göre daha yumuşak bir zemin çıktı. Çok düşük maliyetle çıkarılacak. Türkiye TPAO bu sahayı kendi işletip kendi çıkaracak" diye konuştu.

'RUSYA EN ZOR DÖNEMLERİMİZDE BİLE BİZİ YARI YOLDA BIRAKMADI'

Keşfedilen doğal gaz miktarının artabileceğini belirten Albayrak, "Altında potansiyeli olan 2 katman daha var. 5-6 bin kilometrelik bir alanda yeni bakılacak alanlar var. Karadeniz'de başka alanlar var, Akdeniz'deki aramalarımız var. Türkiye yeni bir süreci başlattı. Türkiye maddi ve manevi olarak bir duvarı yıktı" ifadelerini kullandı.

Farklı ülkelerle işbirliği yapılmasının mümkün olduğunu dile getiren Albayrak, "Bizlerin yıllardır işbirliği yaptığı ülkeler, Rusya, İran'dır. Bu yeni dönem Türkiye açısından, bu ülkelerde yeni işbirliklerinin doğurabileceği bir süreci başlatıyor. Belki üretici ülke olarak farklı işbirlikleri yapacağız. Rusya ile en zor dönemimizde bile bizi yarı yolda bırakmadı. Teknik dönemde zorda kaldığımız da bile tedarikte zorlamadı" dedi.

'BÜYÜK BİR SÜRPRİZ MADENCİLİK ALANINDA GELECEK'

Madencilik alanında da "büyük bir sürpriz" açıklanacağını aktaran Berat Albayrak, şöyle devam etti:

"Bir büyük sürpriz önümüzdeki yıllarda madencilik alanında da gelecek. Bu biraz daha uzun soluklu, tohumlarını ektik, ondan da çınarlar çıkacak. Kesinlikle doğal gaz keşfi faturalara yansıyacak. Aynı zamanda sanayicimizin kullandığı elektrik faturalarına da yansıyacak. 2023'ten önce yansıması için çalışıyoruz. Belki 2023'ten önce de müjdelerle gelebiliriz. Çıkaracağımız bu doğal gazı elektrik üretiminde de kullanılarak, daha ucuz elektrik sağlayabileceğiz. Önümüzdeki yıllarda bir sürpriz de madencilik alanında gelecek. Bir değil daha fazla müjde bekliyoruz. Mühendislik aramaları tamamlandı."

"Benim kadar saldırıya uğrayan bir bakan arkadaşımız yoktur" diyen Albayrak, "Bana nasıl etkisi var biliyor musunuz. Çok büyük enerji veriyor. Çok doğru şeyler yapılıyor birileri rahatsız oluyor. Bu ülkenin en ama en bahtsız olduğu nokta muhalefet. Eğitimli kesim üzerinden öyle bir beyin yıkama var ki gerçekleri görememe. 83 milyonun bu haberden mutlu olmasına üzülen böyle bir muhalefet var mı?" şeklinde konuştu.