Adıgüzel: Sağlık Bakanı insanları yanıltıyor, günlük vaka 12 binin üzerinde

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, günlük vaka sayılarının düşük gösterildiğini iddia etti. Adıgüzel, "Sağlık Bakanı, her gün insanların gözüne baka baka yanıltıyor. Türkiye’de pozitif yeni vaka günlük 12 binin üzerinde" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili verilerin gerçeği yansıtmadığı tartışmaları hakkında konuşan CHP Ordu Milletvekili ve İç Hastalıkları Uzmanı Mustafa Adıgüzel, Sağlık Bakanlığı'nı ve Bakan Fahrettin Koca'yı şeffaf olmamakla eleştirdi.

ANKA'ndan Şeyma Paşayiğit'e açıklama yapan Mustafa Adıgüzel, Ordu’dan örnekler verdi. "Artık hastanelerde yer sorunu olduğu için pozitif vakalar evine gönderiliyor" diyen Adıgüzel, şunları söyledi:

"Bu şekilde evine gönderilen ve hiçbir sağlık sorunu olmayan genç bir kadın, dört gün sonra evinde fenalaşarak tekrar hastaneye gönderiliyor. Ordu Devlet Hastanesi’nin acilinde benim de dahil olduğum yoğun bakım yeri arama çalışmaları sonuç vermeden dün hastayı kaybettik. Bu şekilde pozitif olduğu halde evine gönderilen yüzlerce insan, fındık bahçelerinde diğer sağlıklı insanlarla birlikte fındık topluyor.”

'BAKAN'IN AÇIKLADIĞI RAKAMLAR GERÇEĞİN 10'DA BİRİ'

Sağlık Bakanı Koca’nın yoğun bakım yatağı doluluk oranının yüzde 64,8 olduğunu açıklamasına karşın Adıgüzel, sahadaki gerçeklerin farklı olduğunu öne sürdü.

Adıgüzel, “Sağlık Bakanı, her gün insanların gözüne baka baka yanıltmaktadır. Türkiye tarihinde olmamış bir şekilde yalan yanlış bilgilerle insanlar yanıltılmaktadır. Sağlık Bakanı, Doğu Karadeniz’deki 10 gün için toplam pozitif vaka sayısını 80 açıkladığı gün sadece Ordu’da yeni vaka sayısı 160 idi" dedi.

Günlük vaka sayısının 12 binin üzerinde olduğunu iddia eden Adıgüzel, "Bizim sahadan aldığımız veriler, her 5 bin nüfusa karşılık bir yeni vaka olduğu doğrultusundadır. Bu şekilde Türkiye’de sadece pozitif yeni vaka günlük 12 binin üzerindedir. Sağlık Bakanı’nın açıkladığı rakamlar bunun 10’da biri. Sadece TBMM’de bile her 30 milletvekilinden biri hasta olmuş durumdadır. Benim ilimde kaymakamlar, belediye başkanları, siyasi parti il başkanları dahil hastalığa yakalanmış durumdadır. Bu kadar yaygın hastalık varken akşamları kamera karşısına geçip olağandan çok daha düşük şekilde bu rakamları açıklamak devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır” diye konuştu.

'SAHAYA GELİP GERÇEKLERLE YÜZLEŞSİN'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya "sanal ortamlarda sanal rakamlar açıklamak yerine sahada gerçeklerle yüzleşme" çağrısı yapan Adıgüzel, "Onun bu şekilde tıpa tıp aynı açıklamaları her gün yapması bile insanların konsantrasyonunu bozmakta ve biraz önce bahsettiğim olaylara sebebiyet vermektedir. İnsanları göreve davet etmeden önce kendisi yapması gereken görevi layıkıyla yapmalı” diye ifadelerini kullandı.